Japonský ministr pro hospodářskou a fiskální politiku Akira Amari rezignoval na svou funkci. Učinil tak po obvinění, že od jedné stavební firmy přijal úplatek, uvedla gentura AP. Amaru vinu odmítá.

„Musíme v parlamentu schválit zákony, které jsou nutné k tomu, abychom co nejrychleji skoncovali s deflací a vytvořili silnou ekonomiku. Cokoli by tomu mohlo bránit, musí být odstraněno, mě nevyjímaje. Proto bych chtěl rezignovat na funkci ministra,“ řekl Amari na tiskové konferenci.

V čele ministerstva pro hospodářskou a fiskální politiku jej nahradí osmapadesátiletý Nobuteri Išihara, bývalý ministr životního prostředí a poslanec japonského parlamentu. Požádal ho o tom premiér Šinzó Abe. Ten rovněž prohlásil, že chce, aby Išihara pokračoval v úsilí vlády o strukturální reformy.

Zpráva o možném korupčním chování ministra pro hospodářskou a fiskální politiku se poprvé objevila v týdeníku Bunšun. Ten napsal, že Amari a jeho poradci přijali nejméně 12 milionů jenů (2,5 milionu Kč) v hotovosti od jedné nejmenované stavební společnosti.

Amari, který podle agentury AP patřil k nejdůvěryhodnějším členům kabinetu premiéra Abeho, obvinění popřel. Omluvil se ale, že způsobil „starosti a problémy“, a prohlásil, že cítí odpovědnost za to, že oslabil důvěru veřejnosti ve vládu.

Před poslanci japonského parlamentu Amari řekl, že si podrobnosti ze schůzek se zástupci dané stavební firmy ve své kanceláři přesně nepamatuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner