Tokio 17. října (ČTK) – Japonský premiér Šinzó Abe dnes opět poslal obětní dar do kontroverzní tokijské svatyně Jasukuni, ve které se mezi 2,5 milionu padlých vojáků uctívá také 14 odsouzených válečných zločinců. Osobně konzervativní předseda japonské vlády ale do svatyně u příležitosti čtyřdenního podzimního svátku zřejmě nezavítá, informovala s odvoláním na místní média agentura DPA.

Návštěvy politiků ve svatyni Jasukuni opakovaně vyvolávají kritické reakce ze strany Číny a Jižní Koreje, které se v minulém století staly obětí japonské válečné agrese.

Abe ve funkci předsedy vlády zavítal do Jasukuni pouze jednou, a to v prosinci 2013. Tehdejší návštěva vyvolala ostrou kritiku, a to dokonce i ze strany Washingtonu, který je hlavním spojencem Japonska.

Podle japonských médií nechce návštěvou svatyně nyní Abe zatížit ani vztahy s Pekingem, který hraje důležitou roli ve snahách o řešení napětí kolem severokorejského jaderného programu.

Japonsko okupovalo Korejský poloostrov od roku 1910 do roku 1945 a části Číny v letech 1931 až 1945. Číňané nemohou Japoncům odpustit válečná zvěrstva, Korejci zase sexuální zotročování krajanek, zavlečených do armádních nevěstinců. Za vyhrocováním vztahů však nebývá jen historie, ale také územní a další spory z posledních let.

Japonsko čekají v neděli předčasné parlamentní volby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner