Japonský premiér Šinzó Abe se nezúčastní oslav u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří, které se příští měsíc uskuteční v Číně. Uvedl to dnes podle agentury Reuters mluvčí japonské vlády. Oznámení se objevilo v době, kdy panují obavy ohledně vojenské expanze Číny.

Přehlídka poslouží jako důkaz čínské síly

Peking uspořádá 3. září vojenskou přehlídku, která má završit vzpomínkové akce k výročí konce války v Tichomoří. Podle některých médií hodlá Čína využít přehlídku k tomu, aby se pochlubila svou modernizovanou armádou v době, kdy prosazuje územní nároky v Jihočínském a Východočínském moři.

Japonská televizní stanice NHK uvedla, že japonský premiér Abe se rozhodl vzpomínkových oslav v Číně nezúčastnit, aby se mohl zaměřit na návrhy zákonů o kolektivní sebeobraně, které se nyní projednávají v parlamentu. Podle japonského listu Sankei se Abe rovněž rozhodl přidat na stranu západních zemí, které se oslav neúčastní kvůli obavám z čínské vojenské expanze v regionu. Evropští a američtí činitelé vyjádřili znepokojení, že připravovaná ukázka vojenské síly by za napjaté situace v oblasti mohla vyslat špatný signál.

Japonský premiér dal přednost povinnostem v parlamentu

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga podle Reuters uvedl, že premiér se vzhledem ke svému programu v parlamentu rozhodl akcí v Číně nezúčastnit. „Budeme nadále hledat způsoby, aby spolu naše země komunikovaly,“ uvedl také Suga. Čínské ministerstvo zahraničí se k věci zatím nevyjádřilo.

Čína naposledy provedla mohutnou vojenskou přehlídku v roce 2009 u příležitosti 60. výročí vzniku „lidové republiky“, tedy převzetí moci komunisty.

Čínské sdělovací prostředky nedávno připomněly, že z nejvyšších státních představitelů se oslav kromě ruského prezidenta Vladimira Putina a hlav států Mongolska a Egypta zúčastní také český prezident Miloš Zeman.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner