Tokio 3. dubna (ČTK) – Japonsko dnes oznámilo, že vyšle zpět do Jižní Koreje velvyslance Jasumasu Nagamineho. Toho stáhlo před téměř třemi měsíci kvůli soše, jež upozornila na historický spor. Napsala to agentura Reuters. Jihokorejští aktivisté před japonský konzulát ve městě Pusan loni postavili sochu představující válečnou sexuální otrokyni. Instalace měla upozornit na to, že mnoho Korejek bylo za druhé světové války násilím drženo v nevěstincích pro japonské vojáky.

Japonsko a Jižní Korea v roce 2015 uzavřely dohodu, jejímž cílem bylo ukončit vleklý spor mezi oběma státy. Dohoda zahrnuje omluvu japonské vlády Jižní Koreji a také nabídku Japonska, že bude financovat fond pomoci pro bývalé sexuální otrokyně. Obě země tehdy uvedly, že dohodu považují za „konečnou a nezvratitelnou“, dokud bude Japonsko plnit své sliby.

Sochu, která zobrazuje mladou bosou ženu sedící na židli, umístili před japonský konzulát v přístavu Pusan v prosinci jihokorejští aktivisté, kteří nesouhlasí s dohodou z roku 2015. Podle Tokia však instalace dohodu porušila. V reakci tak nejen stáhlo svého velvyslance, ale zároveň přerušilo důležitá bilaterální ekonomická jednání.

Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida dnes uvedl, že se japonský velvyslanec do Jižní Koreje vrátí v úterý, aby získal bližší informace o politickém vývoji po sesazení a následném vzetí do vazby bývalé jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Zároveň je podle něj důležité, aby Japonsko a Jižní Korea udržovaly blízké vztahy kvůli jaderným a raketovým programům KLDR.

Podle historiků bylo za druhé světové války násilím drženo v nevěstincích pro japonské vojáky na 200.000 žen a dívek. Kromě Korejek to byly také Číňanky, Indonésanky a ženy z dalších asijských zemí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner