Tokio 1. listopadu (ČTK) – Japonským premiérem byl dnes počtvrté zvolen Šinzó Abe, informovala agentura Reuters. Stalo se tak krátce před návštěvou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Abe v září vyhlásil předčasné volby, aby si nechal potvrdit mandát v době, kdy jeho strana čelila několika skandálům. Jeho vítězná koalice získala v říjnu v dolní komoře více než dvoutřetinovou většinu.

Očekává se, že Abe nyní znovu jmenuje dosavadní ministry a vyzve je k sestavení mimořádného rozpočtu pro období do 31. března 2018 s důrazem na péči o děti a zvyšování produktivity.

Třiašedesátiletý Abe se stal poprvé premiérem v roce 2012, jeho volebním programem tehdy bylo posílit ekonomiku a obranu. Na tiskové konferenci krátce po letošních volbách Abe uvedl, že se chce zaměřit na hlavní problémy země: vojenskou hrozbu ze strany Severní Koreje a na stárnutí populace.

Ve svém ekonomickém programu nazývaném Abenomics, jehož hlavními součástmi jsou volná měnová politika, realizace projektů veřejných prací a strukturální reformy, hodlá podle agentury Reuters pokračovat.

Silný mandát v dolní sněmovně a obdobná většina v komoře horní dávají podle komentátorů Abemu prostor pro revizi japonské pacifistické ústavy, kterou po druhé světové válce spojencům nacistického Německa nadiktovali Američané. I kdyby ústavní změna prošla oběma komorami, musí být schválena i ve veřejném referendu a Japonci si podle průzkumů změnu ústavy nepřejí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner