Trumpův imigrační plán je nerealistický a příliš drahý. Při pondělní návštěvě mexické hranice to podle agentury AP uvedl Jeb Bush, který se stejně jako Donald Trump uchází o republikánskou nominaci pro prezidentské volby v roce 2016. Bush rovněž obvinil asijské přistěhovalce, že zneužívají zákona, který nabízí dětem cizinců narozeným v USA americké občanství.

Plot situaci nevyřeší, tvrdí Bush

Miliardář Trump slíbil, že v případě volebního úspěchu postaví podél jižní hranice USA zeď, za jejíž vybudování by mělo zaplatit Mexiko. Vyhostit chce také všech zhruba 11 milionů lidí, kteří se v USA zdržují ilegálně.

Podle Jeba Bushe bude ale řešení problémů USA v oblasti migrace vyžadovat „mnohem lepší strategii než postavit plot“. Trumpa vyzval, aby si přečetl jeho knihu, v níž se problematikou imigrace zabývá. Trumpův plán by podle Bushe stál miliardy dolarů, porušoval by občanská práva a vytvořil by napětí mezi USA a Mexikem, které je třetím největším obchodním partnerem Washingtonu. Většina lidí, kteří ilegálně překročí mexickou hranici, jsou prý navíc občané Hondurasu, Guatemaly a Salvadoru, nikoli Mexičané.

Zneužívání systému by vyřešilo uplatňování zákonů

Bush se rovněž postavil proti Trumpovu návrhu na zrušení dosavadního automatického udělování státního občanství dětem narozeným v USA ilegálním přistěhovalcům. Přiznal ovšem, že dochází k zneužívání systému, a to především lidmi z Asie. Řešením problematiky takzvaných dětských kotev, jak Bush děti ilegálních přistěhovalců narozených v USA označuje, je prý důsledné uplatňování dosavadních imigračních zákonů.

V březnu odhalily americké úřady v Los Angeles rozsáhlou zločineckou síť, která organizovala cesty těhotných Číňanek do USA, aby v zemi mohly porodit, a jejich děti tak mohly získat americké občanství. Některé z žen za takovou cestu zaplatily prý až 50.000 dolarů (1,2 milionu Kč).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner