Jiřímu Borovičkovi, který při únorové protimigrační demonstraci v Praze střílel do vzduchu z plynové pistole, dnes soud uložil za výtržnictví 200 hodin obecně prospěšných prací a propadnutí zbraně. Jedenadvacetiletý dělník trest přijal a vzdal se práva na odvolání, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Akci na Loretánském náměstí pořádala krajně pravicová Národní demokracie, sešlo se tam zhruba šest stovek lidí.

Incident se stal 6. února. Borovička, který se při demonstraci dostal na pódium za řečníky, vystřelil podle rozsudku nejméně osmkrát, a to se slovy „blaničtí rytíři jsou připraveni“. Nikomu z účastníků shromáždění se nic nestalo.

„Panu obviněnému muselo být naprosto zřejmé, že použití zbraně, byť plynové pistole, na takovémto prostranství je skutečně nepřijatelné. Mohl někoho zranit nebo to mohlo vést k nějaké akci a reakci s mnohem závažnějšími důsledky,“ konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Vlasta Langhamerová.

Mladík, kterému hrozilo až dvouleté vězení, se hájil sám, bez právníka. „Já jsem tady poprvý v životě a doufám, že naposled,“ řekl. Popsal, že zbraň si opatřil týden před demonstrací u benzinové pumpy v Dobřichovicích, kde mu ji za tisícikorunu prodal jeden známý. Pistoli si prý pořídil na vlastní obranu. „Může se stát cokoliv, vím, co se děje po Praze, a já žiju sám,“ vysvětloval. Zbraň nosil stále při sobě, a údajně proto si ji vzal i na pochod pravicových radikálů. „Chtěl jsem se prostě kouknout na tu sešlost. Věděl jsem, že se demonstruje za naši kulturu a bezpečnou zem,“ prohlásil.

„V tu chvíli mi to přišlo jako vhodnej nápad, byl jsem malinko ve stresu,“ zdůvodnil, proč začal na Loretánském náměstí střílet. Nervózní byl, protože nikdy dříve nestál před tolika lidmi. „Myslím, že jsem mířil do vzduchu. Byla to plynovka, z toho dopředu nic nevylítne, náboj vyletí do boku,“ odpověděl na dotaz soudkyně, jestli se nebál, že někoho zraní. Po činu se na místě sám přihlásil policistům.

Soud při ukládání trestu vyhověl návrhu státního zástupce Jana Sklenáře. Ten upozornil, že v Borovičkově případu mírně převažují polehčující okolnosti, protože má čistý rejstřík a nad činem vyjádřil lítost. Přitěžující pro mladíka bylo naopak to, že střílel před velkým počtem lidí.

Borovička je v současné době na neschopence kvůli úrazu při dopravní nehodě. Soudu ale řekl, že obecně prospěšné práce bude moci vykonávat.

Při únorových protimigračních demonstracích zasahovala policie v hlavním městě u několika potyček a incidentů, většinu vyhodnotila jako přestupky. Nejzávažnějším činem byl útok na sociální centrum Klinika skupinkou maskovaných lidí. Výrazný byl také incident v Thunovské ulici, kde skupinka odpůrců migrace zaútočila na účastníky pochodu na podporu uprchlíků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner