V Polsku bude jeden ze čtyř praporů, kterými chce Severoatlantická aliance posílit své východní křídlo kvůli obavám z agresivní politiky Ruska. Zbývající tři prapory se rozmístí v Pobaltí. Uvedl to polský ministr obrany Antoni Macierewicz po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, který do Polska přijel v rámci příprav červencového summitu NATO ve Varšavě.

„Summit se uskuteční v kritickém okamžiku. Vidíme stále agresivnější Rusko, které zastrašuje sousedy a násilím mění hranice,“ řekl Stoltenberg v narážce na ruskou anexi Krymu a podporu protiukrajinských banditů na východě Ukrajiny. „Vidíme také rostoucí extremismus a násilí na Blízkém východě a v severní Africe. Vidíme i problémy, které neznají hranice, jako je terorismus, internetové pirátství a šíření balistických střel,“ dodal politický šéf aliance. Zdůraznil, že NATO musí na tyto výzvy odpovědět, avšak všechna alianční rozhodnutí mají obranný charakter.

Macierewicz poznamenal, že každý prapor bude mít několik set až tisíc mužů. V těchto jednotkách by se síly aliančních zemí měly střídat. Tyto prapory by podle ministra měly doplňovat alianční síly velmi rychlé reakce, aby se v případě ohrožení mohly bezpečně přesunout do regionu a efektivně zde působit. Dohromady by mělo jít o sílu postačující k odstrašení potenciálního agresora. Místo dislokace aliančního praporu v Polsku se ještě vybírá.

Macierewicz před novináři naznačil, že zvlášť se jedná s americkými představiteli o tom, aby v regionu byla rozmístěna i těžká obrněná brigáda USA, která by měla od příštího roku posílit obranu východoevropských členů aliance.

Rusko již avizovalo, že na posilování sil NATO ve svém okolí odpoví do konce roku vytvořením tří divizí. Každá by měla mít kolem 10.000 vojáků.

Stoltenberg jednal v pondělí ve Varšavě s prezidentem Andrzejem Dudou. Setkat se má také s předsedkyní vlády a ministrem zahraničí.

Česko by se podle deklarace ministrů obrany visegrádské čtyřky ze schůzky v Liblici mělo spolu s Polskem, Maďarskem a Slovenskem podílet na vytvoření praporu, působícího příští rok v Pobaltí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner