Astana 23. ledna (ČTK) – V kazašské metropoli dnes začaly mírové rozhovory o Sýrii, které zprostředkovalo Rusko a Turecko. Syrští povstalci ale zatím nebudou jednat se zástupci syrské vlády tváří v tvář, uvedla agentura AFP s odvoláním na mluvčího povstalecké delegace. Obě znepřátelené strany se nicméně objevily na zahajovacím ceremoniálu jednání v Astaně.

„První kolo vyjednávání se neuskuteční tváří v tvář, protože (syrská) vláda zatím nerespektuje, k čemu se zavázala v dohodě z 30. prosince,“ uvedl mluvčí rebelů Jahjá Aridí. Od uvedeného dne platí v Sýrii příměří dojednané Moskvou a Ankarou. Klid zbraní se netýká teroristických skupin, jako je Islámský stát (IS) či Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu).

Za opozici jsou v Astaně zástupci skupin bojujících proti režimu, které vede Muhammad Allúš. V čele syrské vládní delegace, v níž jsou i zástupci armády, je vyslanec při OSN Bašár Džaafarí.

Rozhovorů se účastní i zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. V případě, že budou nynější jednání úspěšná, měly by se pod záštitou OSN v únoru v Ženevě konat další rozhovory, zaměřené na mnohem více politická témata.

Nová americká administrativa se na jednáních přímo nepodílí, Washington v Astaně zastupuje americký velvyslanec v Kazachstánu George Krol. Ten se účastnil i dnešní zahajovací ceremonie v luxusním hotelu Rixos President v Astaně.

U obřího kulatého stolu rovněž seděli zástupci Ruska a Turecka. S úvodním slovem vystoupil kazašský ministr zahraničí, další jednání už bylo pro média uzavřeno, uvedla agentura AP.

Podle Íránu, který pomohl rozhovory zprostředkovat, je nejdůležitějším tématem rozhovorů snaha o zachování příměří. Podle mluvčího íránské diplomacie Teherán doufá, že jednání také umožní rozdělit v Sýrii potřebnou humanitární pomoc. Diskuze o širším politickém urovnání konfliktu budou podle mluvčího muset zatím počkat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner