Česku hrozí epidemie chřipky navzdory poklesu počtu případů v části krajů v minulém týdnu. Například na Vysočině zemřeli za poslední dva týdny tři lidé a nemocnice vydávají zákazy návštěv. Vyplývá to z informací od hygieniků a z údajů Státního zdravotního ústavu. V předchozím týdnu přibylo případů chřipky a podobných onemocnění o více než polovinu. Největší nemocnost je v Olomouckém kraji.

V celé republice stoupl v předchozím týdnu počet případů chřipkových onemocnění o 54 procent. Lidí, u kterých se prokázala chřipka A, přibylo za minulé dva týdny zhruba o třetinu. Podle zdravotního ústavu to svědčí o nastupující epidemii. Za epidemii se považuje stav, kdy je více než 1600 až 1800 nemocných na 100.000 obyvatel. V minulém týdnu připadlo podle ústavu na každých 100.000 obyvatel Česka v průměru 1364 lidí s nějakým akutním respiračním onemocněním včetně chřipky.

Nejvyšší byla podle zdravotního ústavu minulý týden nemocnost v Olomouckém kraji s 1809 případy na 100.000 obyvatel. „Nejvyšší nárůsty počtu nemocných s chřipkovými projevy vykazuje Olomoucký kraj a kraj Vysočina,“ uvedli pracovníci ústavu. Na Vysočině navíc kvůli chřipkám zemřeli v poslední době tři lidé. Ke dvěma úmrtím z minulého týdne přibylo další v pondělí. Lékaři na Vysočině evidovali 1461 nemocných na 100.000 obyvatel a kvůli nárůstu počtu případů budou do odvolání zakázány návštěvy pacientů ve čtyřech z pěti krajských nemocnic. V Olomouckém kraji zatím nemocnice návštěvy nezakázaly.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner