Sociální demokraté v jižních Čechách nominovali na předsedu strany Jiřího Zimolu. Hlasovalo pro něj 129 ze 166 delegátů. „Není to žádné překvapení, otázkou spíš bylo, kolik hlasů Zimola nezíská,“ řekl ČTK poslanec Ondřej Veselý, který získal nominaci na místopředsedu ČSSD. Nové vedení si sociální demokraté zvolí na mimořádném sjezdu 18. února v Hradci Králové. Kandidovat bude kromě jiných i úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec, který dnes získal podporu od své domovské krajské konference v Plzni a také ve Zlíně.

Jihočeši případnou nominaci Chovance neřešili. „O nominaci nás nepožádal,“ uvedl Veselý. Delegáti ČSSD dnes hlasovali kromě Zimoly ještě o Janu Hamáčkovi, který získal 13 hlasů. Pro Miroslava Krejčíka hlasovalo 55 delegátů. Antonín Staněk získal šest hlasů.

O nominaci na místopředsedu se kromě Veselého ucházeli další čtyři kandidáti – Jitka Dostálová, Jana Fialová, Miroslav Dvořák a Lubomír Hejzlar. Nikdo z nich podporu nezískal.

Nové vedení si bude ČSSD vybírat po volebním debaklu ve sněmovních volbách, které se konaly loni na podzim. Dříve nejsilnější sněmovní strana v nich získala pouze 15 poslanců. Již předtím v polovině června opustil funkci předsedy kvůli klesajícím volebním preferencím Bohuslav Sobotka, stranu místo něj vede Chovanec. Na sjezd přijede na Chovancovo pozvání nově zvolený prezident Miloš Zeman. Kromě Chovance a Zimoly jsou na předsedu strany nominováni i Hamáček, Krejčík či Romana Žatecká. O nejvyšší stranickou funkci se hodlá ucházet také poslanec a olomoucký primátor Antonín Staněk.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner