Praha 8. dubna (ČTK) – Kandidátem na volebního lídra ČSSD v Jihočeském kraji je starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka, schválilo dnes předsednictvo strany. Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Lídry ostatních krajů se užší vedení ČSSD zabývalo už před týdnem, kandidáti ještě musí v jednotlivých regionech uspět v hlasování všech členů. V Praze by se měl ucházet o hlasy i ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, který začátkem týdne řekl, že o první pozici usilovat nebude.

„Dnes jsme měli poslední návrh na lídra, který se týkal Jihočeského kraje. Předsednictvo schválilo pana Mrvku, je to úspěšný starosta,“ řekl novinářům Sobotka před dnešním jednáním ústředního výboru ČSSD. Definitivně o lídrech kandidátek rozhodnou stejně jako v případě ostatních regionů zástupci krajské organizace.

Ve většině krajů schválilo předsednictvo ČSSD jen jednoho kandidáta, v Praze byli původně tři. Ludvík však začátkem týdne ohlásil, že z boje o první pozici odstupuje, protože neprosadil svou představu o dalších příčkách listiny. Po páteční schůzce se zástupci Prahy však Sobotka řekl, že Ludvík zůstává ve hře, stejně jako pražský radní Petr Dolínek a náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký.

„V Praze jsou tři kandidáti na lídra, takže bude vybrán jeden z nich, já současně požádal vedení pražské organizace, aby ještě přišli s návrhy, které umožní, aby pražská organizace šla do voleb maximálně jednotná,“ řekl dnes Sobotka. Situaci v jihočeské krajské koalici, kde v pondělí proběhne smírčí řízení, dnes podle Sobotky předsednictvo ČSSD neřešilo.

Dnešní jednání širšího vedení ČSSD bude hlavně volit členy některých stranických orgánů, zabývat by se mělo ale i úvodní fází volební kampaně. Sobotka uvedl, že ve svém projevu chce hodnotit přípravu na volby. „Také debatu o sestavování kandidátních listin, ale určitě budu také mluvit o prioritách, která má ČSSD v Parlamentu,“ uvedl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner