Jihokorejská opozice zahájila v noci na sobotu pokus o sesazení prezidentky Pak Kun-hje v souvislosti s korupčním skandálem. Hlasování by se mohlo konat již v pátek 9. prosince. Opoziční strany ovšem nemají v parlamentu dostatek poslanců, aby sesazení prezidentky prosadily, a budou proto muset spoléhat na odpadlíky z prezidentčiny vládnoucí Strany nových obzorů.

V metropoli Soulu se znovu sešly statisíce lidí na dosud zřejmě nejpočetnější masové demonstraci s požadavkem na prezidentčinu rezignaci.

Jihokorejci v Soulu demonstrují již šestý víkend po sobě. Organizátoři odhadli dnešní účast na jeden milion lidí, policie mluví o 200.000 účastníků. Demonstranti se dnes dostali blíže než kdy předtím k prezidentskému paláci, pochodují ulicí vzdálenou od něj necelých sto metrů, kam jim při předcházejících demonstracích policie zabránila vstoupit. Rezolutně požadují, aby prezidentka bez ohledu na svou už třetí veřejnou omluvu odstoupila.

„Je to národní hanba, že je Pak Kun-hje stále ve funkci. Měla by už dávno odstoupit,“ cituje agentura Reuters 43letou Kim Če-hwa ze Soulu, která přišla na protestní pochod se dvěma dospívajícími dcera. Jedna z nich nesla transparent s výzvou „Zatkněte Pak Kun-hje“.

„Myslím, že je důležité pro jejich výchovu, aby viděly, co to je demokracie,“ prohlásila paní Kim.

Jihokorejci protestují také u sídla parlamentu s cílem donutit strany, včetně prezidentčiných konzervativců, aby hlasovaly pro impeachment.

Trojice opozičních stran předložila dnes v parlamentu návrh na sesazení prezidentky. Podepsalo ho 171 zákonodárců z 300členného sboru. Pak Kun-hje podle nich porušila ústavu a trestní zákon, když zneužila prezidentskou moc.

„Navrhujeme proto proces impeachmentu, abychom ochránili ústavu a obnovili ústavní pořádek odvoláním prezidentky Pak Kun-hje z úřadu,“ uvedli poslanci. „Vůle lidu je, aby prezidentka ukončila působení v úřadu. Ukázaly to jasně mírové demonstrace nesčetných zástupců veřejnosti bez ohledu na věk, ideologii či původ,“ dodali poslanci.

Korupční skandál se týká hlavně prezidentčiny důvěrnice Čche Son-sil, která je podezřelá, že blízký vztah k Pak zneužila k vlastnímu obohacení. Čche už byla obviněna a státní zastupitelství také oznámilo, že existuje podezření na prezidentčinu spoluvinu. Pak Kun-hje se omluvila a v úterý rovněž oznámila, že je připravena z funkce odstoupit, pokud parlament připraví bezpečné předání moci. Opozice její nabídku odmítla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner