Poslanci jihokorejského parlamentu dnes začali hlasovat o sesazení prezidentky Pak Kun-hje. Očekává se, že v zákonodárném sboru se najde většina potřebná pro odvolání hlavy státu. V takovém případě se věcí bude zabývat ústavní soud. Pak Kun-hje čelí korupčnímu skandálu, který v uplynulých týdnech do ulic dostal statisíce jejích odpůrců.

Projednávat takzvaný impeachment začali poslanci již ve čtvrtek a podle zákona o něm musí rozhodnout ve lhůtě 72 hodin. Dnešní hlasování začalo kolem 07:00 SEČ a trvat by mělo asi hodinu.

Korupční skandál se týká hlavně prezidentčiny důvěrnice Čche Son-sil, která je podezřelá, že blízký vztah k hlavě státu zneužila k vlastnímu obohacení. O uplynulém víkendu demonstroval proti Pak Kun-hje přes milion Jihokorejců. Také dnes před budovou zákonodárného sboru požadovalo prezidentčin odchod několik stovek lidí.

Pokud poslanci sesazení podpoří, bude se jím zabývat ústavní soud, který během 180 dnů musí rozhodnout, zda mandát Pak Kun-hje ukončí. Do verdiktu ústavních soudců by prezidentské pravomoci převzal premiér.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner