Jihomoravské ANO odmítá jakoukoliv povolební spolupráci s hejtmanem Michalem Haškem, lídrem ČSSD. Hašek podle představitelů hnutí v minulosti opakovaně lhal, naposledy pak nedostatečně vysvětlil svou spolupráci s lobbistkou Janou Mrencovou. Jednání se sociální demokracií bez Haška však ANO nevylučuje.

Hnutí také dopisem osloví ostatní strany a hnutí kandidující do zastupitelstva Jihomoravského kraje s dotazem, zda je pro ně Hašek přijatelným partnerem.

Hejtman už v minulých dnech uvedl, že za současnou kritikou mediální propagace kraje a své osoby vidí právě zájmy hnutí ANO. „Dnešní tiskova ANO v Brně jen zapadá do hnojometného scénáře pseudokauzy spuštěné stranickým listem ANO, tedy Mladou frontou Dnes,“ sdělil ČTK Hašek.

„Lídra i kandidátku ČSSD pro volby do zastupitelstva Jihomoravského kraje potvrdila celá naše členská základna a nenecháme si nikým diktovat, zvlášť ne těmi, kteří namísto hledání společných řešení problémů kraje a jeho občanů a namísto reálného programu mají jediné téma – Antihašek,“ uvedl Hašek ve společném prohlášení s krajským předsedou ČSSD Romanem Hanákem.

V kauze Mrencová podle Haškova pondělního vyjádření lžou jiní, nikoliv on. Spolupráci s Mrencovou Hašek nepopírá, o žádné Lucii Proutníkové podle svých slov nic nevěděl. Právě z e-mailu imaginární Proutníkové chodila do redakcí některá Haškova vyjádření i avíza na akce s jeho účastí. Podle svědectví bývalých zaměstnanců kraje zprávy rozesílala Mrencová.

„Nevím, kdo to je, nevím, zda ta postava skutečně existuje, či neexistuje,“ řekl v pondělí Hašek. „Ten pseudonym znal, bylo mu to známo,“ reagoval dnes lídr ANO Bohumil Šimek, šéf brněnských strážníků a někdejší Haškův podřízený na kraji. Hašek podle něj s Mrencovou dříve intenzivně spolupracoval. Lobbistka je nyní nepravomocně odsouzená za úplatkářství.

„Vnímal jsem ji po boku Michala Haška, byla mi představena jako jeho PR manažerka s tím, že pokud budu moci, ať jí vyjdu vstříc,“ popsal Šimek. Podle něj není fér, že se Hašek k Mrencové nyní příliš nehlásí. Podle Šimka se „opravdu snažila“, telefonovali s hejtmanem prakticky denně. S firmami Mrencové a jejího partnera kraj uzavřel smlouvy na služby za 3,75 milionu korun.

Strana zelených a piráti minulý týden vyzvali Haška k rezignaci na funkci hejtmana i na místo v čele kandidátky ČSSD. Hašek odstoupit odmítl a v pondělí jej podpořilo předsednictvo krajského výboru ČSSD.

Vysvětlení smluv s firmami spojenými s Mrencovou chtěli také zástupci koaliční KDU-ČSL. V úterý se usnesli, že jim Haškovo dosavadní vyjádření nestačí. Požadují důkladnější prověření smluv a služeb. Vyjádření dalších účastníků předvolebního boje ČTK zjišťuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner