Brno 24. května (ČTK) – Opoziční zastupitelé Jihomoravského kraje z KDU-ČSL se nezúčastní setkání s prezidentem Milošem Zemanem, který kraj navštíví příští týden od pondělí do středy. V tiskovém prohlášení to dnes sdělil předseda zastupitelského klubu Antonín Tesařík. Zdůvodnil to Zemanovým chováním a neochotou řídit se Ústavou ČR. Neúčast na Zemanově pondělním přivítání už počátkem týdne ohlásili koaliční zastupitelé z TOP 09 a Žít Brno.

Lidovci mají v zastupitelstvu 11 členů. Mezi nimi je kromě Tesaříka například krajský předseda Roman Celý, bývalý hejtman Stanislav Juránek nebo bývalý radní Jiří Němec. „Jako volení členové krajské samosprávy jsme se v minulosti těchto setkání s hlavou státu zúčastňovali z úcty k úřadu prezidenta. Bohužel sám Miloš Zeman svým chováním, vystupováním a neochotou řídit se Ústavou ČR zbavuje tento úřad respektu a důvěryhodnosti,“ zdůvodnil rozhodnutí Tesařík.

Uvedl, že zastupitelé se stanoviskem připojují k postoji senátorů a poslanců za KDU-ČSL v Jihomoravském kraji. Podle některých politiků Zeman nerespektuje ústavu kvůli tomu, že otálel s odvoláním ministra financí Andreje Babiše (ANO), přestože mu to navrhl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Chybět budou na setkání se Zemanem i zastupitelé za TOP 09 a Žít Brno. Podle nich by se měl Zeman věnovat vládní krizi, a ne si dělat kampaň pro prezidentské volby. Připomněli také jeho aféry, jako například vulgarismy v médiích nebo tvrzení, že novinář Ferdinand Peroutka označil Adolfa Hitlera za gentlemana, které podle nich prezidentský úřad dehonestovaly.

Zeman navštíví Jihomoravský kraj jako prezident počtvrté. Setká se s vedením kraje, zástupci měst, obcí, policistů a hasičů, zavítá do několika firem a také bude diskutovat s občany.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner