Jihočeskou hejtmankou se dnes stala Ivana Stráská z ČSSD. Nahradila svého stranického kolegu Jiřího Zimolu, který dnes na mimořádném zasedání zastupitelstva z funkce hejtmana odstoupil. Jihočeský kraj povede nová koalice ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a hnutí Jihočeši 2012, v pětapadesátičlenném zastupitelstvu bude mít těsnou většinu 28 hlasů.

Stráskou dnes podpořilo 28 zastupitelů ze 48 přítomných. Nová koalice ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012 nahrazuje alianci ČSSD, ANO a Jihočeši 2012, která se rozpadla před dvěma týdny. Důvodem byly neshody v otázce zdravotnictví mezi ANO a sociálními demokraty.

Vizitka nové hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské (64; ČSSD):

Datum narození: 21. června 1952

Vzdělání: vystudovala obor český jazyk-dějepis na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity

Kariéra: do roku 1998 pracovala jako učitelka a později zástupkyně základní školy v Milevsku

Politická kariéra: v komunálních volbách poprvé kandidovala jako bezpartijní za ČSSD v roce 1994, do zastupitelstva Milevska se dostala až o čtyři roky později, kdy zároveň usedla do křesla starostky; v čele Milevska působila dvě volební období do roku 2006, v zastupitelstvu města pak zasedala až do voleb 2014, kdy již nekandidovala; od roku 2000 je krajskou zastupitelkou, od roku 2008 byla náměstkyní hejtmana (v letech 2012 až 2016 první náměstkyně)

Rodina: vdaná, má jednoho syna

Ostatní:

– Jako náměstkyně hejtmana měla od počátku na starosti oblast sociální, zdravotní a národnostních menšin, byla i předsedkyní dozorčí rady Jihočeských nemocnic (od roku 2009 do prosince 2016) a členkou dozorčí rady Nemocnice Dačice (2009 až 2012). Nedávná kauza kolem předsedy představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martina Bláhy, který ve funkci pobíral vysoké odměny a stavěl pro dnes odstoupivšího hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD) chalupu u Lipna, byla důvodem, proč Zimola ohlásil odchod z funkce.

– „Managementy nemocnic odpovídají za obrat zhruba 7,2 miliardy korun, ručí vlastním majetkem za svá rozhodnutí. Tomu je úměrné i jejich odměňování,“ řekla Stráská koncem března po vypuknutí aféry. „Máme nejlepší nemocnice v republice, pokud budeme mít průměrné manažery s průměrným platem, obávám se, že za čas budeme mít také průměrné nemocnice,“ uvedla také.

– V letech 2012 až 2013 byla stínovou ministryní práce a sociálních věcí. Nahradila tehdy Zdeňka Škromacha.

– Stráská je šestou hejtmankou v historii ČR. Milada Emmerová (ČSSD) vedla v letech 2008 až 2010 Plzeňský kraj, její stranická kolegyně Jana Vaňhová byla hejtmankou Ústeckého kraje mezi lety 2008 až 2012. V roce 2012 byla krátce hejtmankou Středočeského kraje Zuzana Moravčíková (ČSSD). Po loňských krajských volbách byly ženy zvoleny do čela Středočeského kraje (Jaroslava Pokorná Jermanová z ANO) a Karlovarského kraje (Jana Vildumetzová z ANO).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner