Soul 28. září (ČTK) – Jižní Korea očekává, že Severní Korea příští měsíc provede další provokativní akce. Ty by mohly připadnout na výročí založení vládnoucí Korejské strany práce nebo na dobu konání sjezdu čínské komunistické strany. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Poradce pro národní bezpečnost Čong Ui-jong dnes na schůzce s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem řekl, že očekává provokace ze strany KLDR kolem 10. a 18. října. Své výroky ale nijak neupřesnil.

Severokorejské oficiální zdroje uvádějí 10. říjen 1945 za datum založení vládnoucí strany, ačkoli podle některých názorů strana vznikla o něco později.

Sjezd vládnoucí Komunistické strany Číny, který se koná každých pět let, začne 18. října. Jde o klíčovou politickou událost v Číně v letošním roce. Na sjezdu má být vyměněno pět ze sedmi členů stálého výboru politbyra, který určuje dění v zemi.

Peking je nejbližším diplomatickým a obchodním spojencem KLDR, ale v reakci na neutuchající jaderné a raketové testy Severní Koreje přijímá vůči Pchjongjangu stále přísnější sankce.

Severní Korea provádí své zbrojní zkoušky často právě u příležitosti důležitých výročí, jakými jsou například i výročí narození členů vládnoucí dynastie Kimů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner