Jižní Korea dnes ohlásila jedno nové úmrtí a 14 dalších případů nákazy koronavirem MERS. Celkový počet infikovaných tak vzrostl na 122 a bilance obětí se zvýšila na deset. Jihokorejské úřady nicméně podle agentury AP soudí, že nemoc je spíše na ústupu. Mezinárodní filmový festival v čínské Šanghaji, který začíná v sobotu, přesto podle časopisu Variety oznámil desítkám jihokorejských hostů, ať v rámci prevence zůstanou doma.

Posledním jihokorejským mrtvým je pětašedesátiletý muž, který trpěl rakovinou plic v konečném stadiu, uvedla agentura Reuters.

Osm z nově nakažených se podle ministerstva zdravotnictví infikovalo na jedné z klinik v Soulu. Ve středu Korea oznámila 13 nových případů, všechny měly původ v nemocnicích.

Vedení filmového festivalu v Šanghaji, na kterém budou soutěžit dva jihokorejské filmy, poslalo Jihokorejcům v noci na dnešek e-mail, aby nejezdili. „Je to velmi matoucí, dopis přišel ve čtyři ráno, ale zároveň jsme dostali potvrzení z hotelu a také už jsme zaplatili letenky,“ uvedl zdroj z jedné jihokorejské produkční společnosti.

Pokud by podle Variety snad nějací Jihokorejci přece jen dorazili, museli by si najít ubytování daleko od centra a nesměli by se účastnit festivalových aktivit včetně promítání. Příkaz prý přišel patrně z šanghajské radnice.

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba v roce 2012 objevila poprvé. Do země nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů, který se počátkem května vrátil ze zemí Blízkého východu a poté navštívil několik nemocnic, aniž se vědělo, že má MERS. Lékařům trvalo několik dní, než se jim u něj podařilo určit správnou diagnózu.

Infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome) způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Úmrtnost na MERS je podle WHO podstatně větší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS. Celosvětově se virem MERS infikovalo přes 1250 lidí a zemřelo jich 448. Nejvíce obětí zaznamenala Saúdská Arábie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner