Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes prohlásil, že Spojené státy a Severní Korea by měly ustoupit ze svých pozic tak, aby mohly v brzké době zahájit dialog. KLDR dnes zopakovala, že je ochotna s USA jednat a zlepšit vzájemné vztahy. Washington ale trvá na tom, že s Pchjongjangem zahájí rozhovory, až Severokorejci učiní konkrétní kroky směrem k jadernému odzbrojení. Americký prezident Donald Trump dnes zopakoval, že jednání možné je, ale jen za určitých podmínek. Vzdát se svého jaderného zbrojního programu KLDR nadále odmítá.

„Severní Korea v poslední době dává najevo, že je přístupná rozhovorům se Spojenými státy, a také USA hovoří o důležitosti dialogu,“ řekl dnes jihokorejský prezident. „Je zapotřebí, aby Spojené státy snížily své nároky před rozhovory se Severní Koreou. A Severní Korea by měla ukázat, že je ochotna přistoupit na denuklearizaci. Je důležité, aby USA a KLDR zasedly k jednání co nejrychleji,“ dodal Mun.

Ochotu jednat se Spojenými státy opakovaně vyjádřil generál Kim Jong-čchol, který přicestoval do Jižní Koreje v čele severokorejské delegace na nedělní slavnostní zakončení zimních olympijských her, sdělila jihokorejská prezidentská kancelář.

Bílý dům ale ve svém prohlášení napsal, že veškeré rozhovory s KLDR musejí vést k ukončení jaderného programu. Zdůraznil také, že mezinárodní společenství musí pokračovat v maximálním tlaku na Severní Koreu prostřednictvím sankcí. „Uvidíme, zda tvrzení Pchjongjangu ohledně ochoty k rozhovorům představuje první krok na cestě k denuklearizací,“ napsal Bílý dům.

„Uvidíme, jak to bude,“ řekl dnes Trump na možnost konání rozhovorů s tím, že uspořádat schůzku je za správných podmínek možné. Zopakoval také, že díky postoji jeho administrativy učinila Čína ve věci KLDR mnohem více než kdykoli předtím. V minulosti Trump opakovaně prohlašoval, že předchozí americké vlády jednaly ve snaze přímět Peking k větší spolupráci nedůsledně. Kriticky se naopak prezident vyjádřil k Rusku, ze kterého KLDR i přes uvalené sankce získává potřebné zboží.

Zimní olympiáda v jihokorejském Pchjongčchangu se stala prostředkem ke sblížení obou Korejí po dlouhém období napětí vyvolaném opakovanými severokorejskými jadernými a raketovými zbrojními testy, které jsou v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Severokorejská delegace při jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a s ministrem pro sjednocení Čo Mjong-kjonem v Soulu slíbila, že bude pokračovat v posilování mezikorejských vztahů.

V Soulu se dnes na demonstraci sešly stovky jihokorejských pravicových aktivistů, kteří kritizovali prezidenta Muna a jeho vládu, že přijali severokorejskou delegaci, především pak místopředsedu ústředního výboru Korejské strany práce Kim Jong-čchola. Pálili severokorejské vlajky a nožem rozřezali portrét severokorejského diktátora Kim Čong-una.

V současné době je Kim Jong-čchol pověřený agendou kolem vztahů mezi oběma Korejemi, v minulosti byl ale šéfem vojenské rozvědky, kterou Soul viní z toho, že v roce 2010 nechala torpédovat jihokorejskou korvetu Čchonan. Při potopení lodi zahynulo 46 jihokorejských námořníků. KLDR svůj podíl na tragédii popírá.

Osmičlenná severokorejská politická delegace opustí Jižní Koreu v úterý. V tu dobu mají v pohraničním pásmu začít mezikorejské rozhovory o účasti KLDR na paralympijských hrách, které jsou plánovány na 9. až 18. března.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner