Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes prohlásil, že Spojené státy a Severní Korea by měly ustoupit ze svých pozic tak, aby mohly v brzké době zahájit dialog. KLDR dnes zopakovala, že je ochotna jednat s USA a zlepšit vzájemné vztahy. Washington ale trvá na tom, že s Pchjongjangem začne vést rozhovory až poté, co Severokorejci učiní konkrétní kroky směrem k jadernému odzbrojení. Vzdát se svého jaderného zbrojního programu KLDR nadále odmítá.

„Severní Korea v poslední době dává najevo, že je přístupná rozhovorům se Spojenými státy, a také USA hovoří o důležitosti dialogu,“ prohlásil dnes jihokorejský prezident. „Je zapotřebí, aby Spojené státy snížily své nároky před rozhovory se Severní Koreou. A Severní Korea by měla ukázat, že je ochotna přistoupit na denuklearizaci. Je důležité, aby USA a KLDR zasedly k jednání co nejrychleji,“ dodal Mun.

Ochotu jednat se Spojenými státy opakovaně vyjádřil generál Kim Jong-čchol, který přicestoval do Jižní Koreje v čele severokorejské delegace na nedělní slavnostní zakončení zimních olympijských her, sdělila dnes jihokorejská prezidentská kancelář.

Bílý dům ale ve svém prohlášení napsal, že veškeré rozhovory s KLDR musejí vést k ukončení jaderného programu. Zdůraznil také, že mezinárodní společenství musí pokračovat v maximálním tlaku na Severní Koreu prostřednictvím sankcí. „Uvidíme, zda tvrzení Pchjongjangu ohledně ochoty k rozhovorům představuje první krok na cestě k denuklearizací,“ napsal Bílý dům.

Zimní olympiáda v jihokorejském Pchjongčchangu se stala prostředkem ke sblížení obou Korejí po dlouhém období napětí vyvolaném opakovanými severokorejskými jadernými a raketovými zbrojními testy, které jsou v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Severokorejská delegace při jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a s ministrem pro sjednocení Čo Mjong-kjonem v Soulu slíbila, že bude pokračovat v posilování mezikorejských vztahů.

V Soulu se dnes na demonstraci sešly stovky jihokorejských pravicových aktivistů, kteří kritizovali prezidenta Muna a jeho vládu, že přijali severokorejskou delegaci, především pak místopředsedu ústředního výboru Korejské strany práce Kim Jong-čchola. Pálili severokorejské vlajky a nožem rozřezali portrét severokorejského diktátora Kim Čong-una.

V současné době je Kim Jong-čchol pověřený agendou kolem vztahů mezi oběma Korejemi, v minulosti byl ale šéfem vojenské rozvědky, kterou Soul viní z toho, že v roce 2010 nechala torpédovat jihokorejskou korvetu Čchonan. Při potopení lodi zahynulo 46 jihokorejských námořníků. KLDR svůj podíl na tragédii popírá. V témže roce údajně Kim Jong-čchol naplánoval také ostřelování jihokorejského ostrova Jonpchjong, které si vyžádalo čtyři jihokorejské oběti.

Osmičlenná severokorejská politická delegace opustí Jižní Koreu v úterý. V tu dobu mají v pohraničním pásmu začít mezikorejské rozhovory o účasti KLDR na paralympijských hrách, které jsou plánovány na 9. až 18. března.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner