Ammán 27. července (ČTK) – Jordánský král dnes vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby zajistil soud se členem ochranky izraelského velvyslanectví v Ammánu, který v neděli zastřelil dva Jordánce. Abdalláh II. podle agentury Reuters předsedovi izraelské vlády vzkázal, že způsob, jakým bude tento incident řešen, bude mít dopad na vztahy obou zemí.

Monarcha ve svém prohlášení kritizoval, že Netanjahu se k dotyčnému strážci při jeho návratu do Izraele choval jako k hrdinovi. Podle krále to bylo jednání „provokativní ve všech ohledech“, které „vyvolává hněv, destabilizuje situaci a podněcuje extremismus“.

„Žádáme, aby izraelský premiér respektoval své povinnosti a podnikl veškeré kroky k zajištění procesu s vrahem, místo toho, aby k tomu přistupoval jako k politickému divadlu s cílem získat politické body,“ uvedl podle Reuters Abdalláh II.

Incident se odehrál v domě, kde člen ochranky ambasády bydlel. Podle jordánské policie Izraelec při hádce zastřelil nezletilého zaměstnance nábytkářské firmy pracující pro ambasádu. Při střelbě byl zasažen i majitel domu, který posléze na následky zranění zemřel.

Strážce tvrdí, že se bránil, když ho útočník chtěl bodnout šroubovákem. To jordánští vyšetřovatelé vylučují, stejně jako tvrzení Izraelce, že šlo o „teroristický útok“.

Policie chtěla střílejícího muže vyslechnout, což ale Izrael odmítl s poukazem na to, že dotyčný muž má diplomatickou imunitu, a zajistil mu návrat domů.

Jordánsko je jednou z pouhých dvou arabských zemí, s nimiž má Izrael diplomatické vztahy. Druhou je Egypt.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner