Ke znovusjednocení Evropy a urychlené reformě azylového systému EU vyzval dnes předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker. Před europoslanci ve Štrasburku rovněž kritizoval šiřitele eurofobní nálady v unii a vyzval k větší solidaritě členských států EU.

„Ti, kdo si myslí, že nastal okamžik rozbít Evropu, se mýlí,“ uvedl v Evropském parlamentu Juncker. Podle něj je třeba rychle reagovat na vzrůstající eurofobní nálady, jejichž šiřitelé se snaží veškeré zlo v Evropě svalit na EU.

Při diskusi o prioritách nynějšího půlročního maltského předsednictví kritizoval Juncker uzavírání hranic a vyzval ke znovusjednocení Evropy. Žádný členský stát nebude podle šéfa EK bez EU schopen bojovat proti terorismu ani schopen zvládat migraci.

Předseda EK rovněž apeloval na členské země, aby se přičinily o to, že do konce maltského předsednictví, tedy do konce června, bude provozuschopná společná azylová agentura. Ta by měla podle loňského návrhu EK zajišťovat sbližování procedur unijních států při posuzování žádosti o azyl. Vzniknout by měla z Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu.

„Musíme přesně vědět, kdo prochází našimi hranicemi a systematicky sledovat lidi, kteří bez víza překračují naše hranice,“ prohlásil Juncker poté, co vyzval ke společnému boji proti terorismu.

Ke znovusjednocení Evropy vyzval ve Štrasburku i maltský premiér Joseph Muscat. „Můžeme se stále více zakopávat ve svých pozicích a vzájemně se osočovat, nebo společně hledat řešení,“ řekl Muscat v souvislosti s migrační krizí. Uvedl také, že Malta již před deseti let poukazovala na neudržitelnou situace s migranty ve Středomoří. „Řadu let jsme v tom ale byli ponecháni osamoceni. Jediné, co nám bylo poskytnuto, bylo trochu peněz. Ale toto není řešení,“ řekl Muscat a vyzval ke sdílení zodpovědnosti.

K eurokritickým náladám se vyjádřil i šéf liberální frakce ALDE europoslanec Guy Verhofstadt, který rozhořčeně kritizoval nedávná slova budoucího prezidenta Donalda Trumpa na adresu EU. „Musíme být jednotní a zachránit Evropu,“ řekl Verhofstadt. Trump v pondělním vydání listů The Times a Bild mimo jiné prohlásil, že Británie dělá dobře, že EU opouští.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner