Francouzský politik Alain Juppé, který je favoritem na prezidentského kandidáta francouzské pravice, chce přesunout kontroly migrantů ze severu Francie na britské území. Podle Juppého by se měla změnit francouzsko-britská dohoda z roku 2003, která posunula britské hraniční kontroly na francouzskou stranu Lamanšského průlivu. Informoval o tom dnes britský deník The Guardian.

„Nemůžeme připustit, abychom na francouzském území selektovali lidi, které Británie chce, nebo nechce. Je na Británii, aby udělala tutu práci,“ řekl Juppé v Paříži v rozhovoru s několika evropskými médii. „Nemůžeme tolerovat to, co se děje v Calais, obraz naší země je katastrofální a má to extrémně vážné ekonomické a bezpečnostní následky pro lidí žijící v Calais,“ prohlásil také francouzský politik.

U severofrancouzského města Calais vznikl provizorní uprchlický tábor, v němž nyní žije kolem 8000 migrantů ze zemí Blízkého východu a Afriky, kteří se snaží dostat do Británie; někteří ale i tak, že ohrožují silniční dopravu. Minulý měsíc prezident François Hollande oznámil, že do konce roku vláda tábor zruší a tamní migranty přemístí, nebo je deportuje. Polovina tábora byla zrušena už v březnu, ale jeho populace od té doby vzrostla na dvojnásobek.

Podle francouzsko-britské dohody podepsané v roce 2003 v Le Touquet mohou Britové provádět pasové kontroly mezi Lamanšským průlivem na severu Francie a naopak. Britská hranice je tak de facto ve Francii a migranti, kteří se snaží dostat do Británie, jsou zablokováni na „území nikoho“ v Calais a podél severního pobřeží Francie, uvedl list The Guardian.

Juppé, který býval premiérem za prezidenta Jacquese Chiraka a nyní je starostou Bordeaux, se vyjádřil také k plánovanému odchodu Británie z EU. „Vybrali jste si a my respektujeme vaši volbu. Nyní ale musí být rychle převedena v činy,“ řekl Juppé na otázku britského média. Stane-li se v listopadu prezidentským kandidátem strany Republikáni a příští rok hlavou Francie, chce Juppé zachovat s Británii velmi blízké bilaterální vztahy, zejména v oblasti armády a obrany.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner