Ministerstvo zemědělství začalo diskutovat o další mimořádné podpoře pro producenty vepřového masa a mléka, mohli by z českého rozpočtu získat až 15.000 eur, tedy přibližně 407.000 korun, na farmu. Počet podniků, které by na podporu dosáhly, ale ještě není známý. Tak velkou krizi u vepřového nepamatuji, řekl na dnešním Žofínském fóru ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). V loňském roce poklesla produkce vepřového masa v ČR o 3,5 procenta. Může za to hlavně levný dovoz.

Podle ministra je současný stav u chovatelů prasat krizový. „Takovou situaci, jaká je ve vepřovém mase, vůbec nepamatuji,“ uvedl ministr. Podle něj v současnosti podniky neřeší za kolik maso prodají, ale zda vůbec. Kvůli levným dovozům pak čeští výrobci často prodávají i pod svými výrobními náklady. S možnou další podporu by ale musela souhlasit Evropská komise. Nyní již čeští chovatelé krav a prasat dostávají mimořádnou podporu v celkové hodnotě 600 milionů korun, napůl z českých a napůl z evropských zdrojů.

Prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman dnes ministerstvo zkritizoval za to, že peníze pro farmáře nevyplatilo dříve. Podle něj je už teď téměř pozdě.

Chovatele krav v loňském roce trápila nízká výkupní cena mléka. Mohla za ni evropská nadprodukce. Tu způsobilo zrušení evropských mléčných výrobních kvót, ale také pokračující ruské embargo na dovoz potravin. U vepřového je pro české producenty také problémem nízká cena, podle Agrární komory nedovedou konkurovat levným „dumpingovým“ dovozům od severních sousedů. Sousední producenti podle Tomana dostávají nepřiznanou podporu. Toman také vyzval ministerstvo, aby začalo přemýšlet o omezení dovozů vepřového masa za „dumpingové ceny“.

Dovozy i dalších komodit, zejména s vysokou přidanou hodnotu, se podle komory během posledních let několikanásobně zvedly.

Další pomocí pro chovatele zvířat by mělo být podle Jurečky zavedení vratky daně z pohonných hmot, tzv. zelené nafty pro živočišnou výrobu. O ní v poslední době jedná vláda, resorty zemědělství a financí se ale nedokážou shodnout, který by měl novelu zákona předložit. Jurečka chce také iniciovat navýšení této vratky ze 40 na 60 procent.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner