Berlín 16. července (ČTK) – Dva stíhací letouny německé armády v sobotu přinutily jihokorejské dopravní letadlo přistát ve Stuttgartu, protože dispečeři s letounem ztratili spojení. Napsala to dnes agentura DPA. Letoun společnosti Korean Air s 211 lidmi na palubě letěl ze Soulu do Curychu. Po přistání se ukázalo, že palubní rádio mělo poruchu.

K podobnému incidentu podle DPA došlo týž den v Bavorsku, kde letoví kontroloři nenavázali spojení s pilotem egyptského dopravního letadla. I v tomto případě musely vzlétnout dva stroje německé armády. Tentokrát byla příčinou chyba posádky, která zvolila špatnou frekvenci spojení.

Podle mluvčího německé armády dochází v období dovolených k podobným případům častěji, protože ve vzduchu je víc letadel. Armádní letouny zasahují v případech, kdy má dopravní letadlo přeletět citlivá místa, například jaderné elektrárny nebo velká města.

V dobré paměti má německá letová služba incident z letošního března, kdy bylo varováno pět německých jaderných elektráren, protože se nepodařilo navázat kontakt s letounem mířícím do Londýna. „Mlčící“ stroj tehdy převzaly německé armádní letouny od českých kolegů na hranicích s Českou republikou. Ukázalo se, že komunikační prostředky dopravního letadla přestaly fungovat už nad Maďarskem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner