Bagdád 21. března (ČTK) – K teroristickému útoku, který si v pondělí v Bagdádu vyžádal podle nejnovější bilance 27 obětí, se přihlásila organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na prohlášení IS na internetu.

Vůz naložený výbušninami explodoval v pondělí večer v jihozápadní čtvrti Ámil, kde žijí převážně šíité. Právě ti jsou častým terčem útoků sunnitské extremistické organizace IS. V důsledku exploze zahynulo 27 lidí a další 45 bylo zraněno.

IS ovládá část území na severu Iráku i v sousední Sýrii. V posledních týdnech utrpěla tato organizace v obou zemích několik porážek. Irácké vládní jednotky právě v těchto dnech vytlačují radikály ze západní části severoiráckého Mosulu, což je poslední významná bašta IS v Iráku. Východní část Mosulu dobyly v lednu.

Radikálové z IS na porážky z posledních týdnů reagují zvýšenou teroristickou aktivitou. V polovině února zemřelo v Bagdádu přes padesát lidí poté, co explodoval automobil naložený trhavinami také ve čtvrti, kde žijí převážně šíité. Začátkem ledna si sebevražedný atentát v Bagdádu vyžádal nejméně 35 obětí a poslední den loňského roku při dvojím pumovém útoku na rušném tržišti v centru Bagdádu zemřelo na 28 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner