Praha 17. července (ČTK) – Zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády se na dnešní schůzce neshodli na podobě rozpočtu pro příští rok. Znovu bude o rozpočtových plánech tripartita jednat ve druhé polovině září. V souvislosti s rozpočtem na příští rok chtějí odboráři mluvit i o růstu platů ve veřejném sektoru. Termín vyjednávání s odboráři o tomto tématu vláda minulý týden zrušila. Zaměstnavatelé kritizují například malý rozsah plánovaných investic. Sněmovna by měla od kabinetu návrh zákona o rozpočtu dostat do konce září.

Jednání o rozpočtu dnes členové tripartity přerušili do 18. září, kdy se bude projednávat nová podoba návrhu po jednání ministerstva financí s jednotlivými resorty, řekl ČTK předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Podle navrhovaného rozpočtu včetně peněz z EU by výdaje měly příští rok činit 1,342 bilionu korun. Příjmy by měly dosáhnout 1,292 bilionu. Deficit by se tedy měl rovnat 50 miliardám korun. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) už dřív řekl, že požadavky resortů překračují schválený schodek o 111 miliard.

Rozpočtový plán kritizovali na tripartitě zástupci zaměstnavatelů. Rozpočet je podle Svazu průmyslu a dopravy ČR nekoncepční, politický a nemá dlouhodobě zajištěné příjmy. „Navíc v době ekonomického růstu nedává smysl plánovaný schodek 50 miliard korun. Pokud vláda chce plánovat schodek, tak maximálně kvůli investicím do aplikovaného výzkumu, dopravní infrastruktury či učitelů. Nesouhlasíme ani s nárůstem úředníků. Namísto modernizace státní správy a její digitalizace roste i počet úředníků. To je špatně,“ popsal v tiskové zprávě výhrady svazu jeho prezident Jaroslav Hanák.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner