Káhira 8. července (ČTK) – K pátečnímu útoku na Sinajském poloostrově, při kterém zemřelo nejméně 23 egyptských vojáků, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž jde o nejhorší teroristický útok v oblasti za dva roky.

Teroristé zaútočili v pátek časně ráno na kontrolní stanoviště egyptské armády na severu Sinajského poloostrova nedaleko hranic s palestinským Pásmem Gazy. Nejprve najel do stanoviště sebevražedný atentátník autem s výbušninami a poté zahájila skupina teroristů na vojáky palbu. Střelba trvala skoro půl hodiny.

Organizace Islámský stát v posledních měsících ztratila značná území v Sýrii a v Iráku. Její odnože bojují také v Egyptě, Libyi či Jemenu.

Islamisté, jejichž cílem je svržení vlády egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího, znásobili útoky na Sinaji v roce 2013 po sesazení tehdejšího prezidenta Muhammada Mursího. Ten byl zvolen rok předtím za islamistické Muslimské bratrstvo. Armáda po Mursího svržení bratrstvo zařadila mezi teroristické organizace.

V úterý schválil egyptský parlament prodloužení výjimečného stavu v zemi o další tři měsíce. Rozhodnutí předcházelo několik dalších útoků na příslušníky bezpečnostních složek na Sinaji.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner