K zodpovědnosti za sobotní útok v nákupním středisku ve městě St. Cloud v americkém státě Minnesota, při němž muž v uniformě bezpečnostní agentury pobodal nožem nejméně osm lidí, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Útočník podle agentury AP vzýval Alláha. Incident ukončil policista, který útočníka zastřelil.

Policie měla s útočícím mužem v minulosti třikrát co do činění, většinou šlo ale jen o drobné dopravní přestupky. Podle policejního velitele v St. Cloudu Blaira Andersona není důvod se domnívat, že by útočník s někým spolupracoval nebo byl členem nějaké organizace. Anderson odmítl hovořit o terorismu a totožnost útočníka neuvedl, i když ji policie zjevně zná.

Islámský stát se ale přesto přihlásil ke spojení s činem. „Vykonavatel sobotních útoků nožem v Minnesotě byl voják Islámského státu a provedl operaci v reakci na výzvy k útokům na občany zemí, které patří ke křižácké koalici,“ uvedla agentura Amak, která zveřejňuje tisková prohlášení IS.

Muž ozbrojený nožem se při útoku podle očitých svědků odvolával na Alláha a nejméně jednoho člověka se zeptal, zda je muslim. Lidi bodal na různých místech nákupního centra, v obchodech i v pasážích.

Nemocnice v St. Cloud, které leží zhruba 110 kilometrů severozápadně od města Minneapolis, uvedla, že život žádného ze zraněných není ohrožen. Jeden člověk je ve vážném, ale stabilizovaném stavu, ostatní mají lehčí zranění.

Policista, který teroristu zastřelil, byl z jiného okrsku a nebyl ve službě. Nákupní středisko navštívil jako zákazník.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner