Kvůli výzvě studentů na obranu demokracie a ústavy se dnes v Senátu sejdou ústavní právníci. Setkání by mělo napovědět, jak by se se horní komora mohla k požadavkům postavit. Signatáři výzvy požadují, aby prezident republiky plnil své ústavní povinnosti, nejmenoval premiérem trestně stíhaného člověka a aby vláda v demisi neprováděla žádné zásadní a personální kroky.

Senát jako strážce ústavnosti by se pak podle posledního z požadavků výzvy, kterou podepsalo na 40.000 lidí, měl postavit „na obranu ústavních zvyklostí a morálních hodnot“.

 Důvodem výzvy byl postup prezidenta Miloše Zemana a ministerského předsedy v demisi Andreje Babiše (ANO), kterého Zeman pověřil jako vítěze voleb sestavením další vlády. Předseda ANO Babiš je trestně stíhán pro podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Místopředseda Senátu Jiří Šesták z klubu STAN již dříve uvedl, že horní komora by mohla schválit stanovisko „apelativního charakteru, buď na vládu, nebo na prezidenta, nebo na Poslaneckou sněmovnu, možná že na všechny tři ústavní instituce.“ Možnost ústavní žaloby na prezidenta je s ohledem na dosavadní kroky hlavy státu nereálná.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner