Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) mrzí, že končící vláda neprosadila zákon o sociálním bydlení, vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) malý posun v eGovernmentu a vicepremiéra za hnutí ANO Richarda Brabce, že neměl jako ministr životního prostředí čas na složitější věci, třeba odpadovou legislativu. Novinářům to řekli krátce potom, co kabinet odhlasoval podání demise. Ačkoli končící koalici rozdělují výsledky sněmovních voleb, a tím i vyhlídky na další vládní angažmá, shodli se členové jejího předsednictva, že kabinet byl úspěšný.

Brabec zopakoval, že kabinet málo komunikoval, místo domluv si jeho členové prý posílali dopisy. Bělobrádek zavzpomínal, že se staly i „hulvátské podrazy“. Podle Sobotky limitovala komunikaci ve vládě skutečnost, že byla sestavena ze tří stran. Některé problémy tak spolu musela kvůli kompetencím řešit ministerstva s rozdílným politickým vedením, což diskusi prodlužovalo. „Doufám, že (tato komunikace) umožnila splnit maximum, co se dalo pro občany udělat,“ uvedl. Vládním kolegům dnes za spolupráci poděkoval.

Stejně jako Sobotka i Brabec a Bělobrádek zdůraznili, že vládu se podařilo udržet celé čtyři roky, což přineslo stabilitu, a země se během fungování kabinetu posunula dopředu. „Nakonec jsme si to trochu pokazili,“ uvedl Brabec s odkazem na odvolání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše z vlády. Jako jediný z trojice politiků, kteří před novináře předstoupili, bude Brabec zřejmě i členem nové menšinové vlády, kterou Babiš skládá.

Sobotka bude po 13. prosinci, kdy by se měl nový kabinet ujmout vlády, ve Sněmovně působit jako řadový člen sociální demokracie. Z funkce šéfa strany odstoupil v létě. I Bělobrádek obhájil poslanecký mandát, současně nejméně do volebního sjezdu strany zůstává předsedou KDU-ČSL. Za úspěch považují, že se vládě podařilo splnit většinu bodů programového prohlášení. Sobotka dnes mezi úspěchy vyjmenoval například nepřetržitý hospodářský růst, snižování nezaměstnanosti, zvyšování důchodů a mezd, stoupající výběr daní a posílení rozpočtových příjmů krajů a obcí, zlepšení pozic rodin s dětmi a seniorů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner