Návrh občanských demokratů na zrušení povinné mateřské školy pro pětileté děti a povinnosti školek přijímat už dvouleté děti vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi asi nepodpoří, ale ani neodmítne. Podle podkladů pro středeční jednání kabinetu by měla zaslat zákonodárcům, kteří budou o předloze rozhodovat, neutrální stanovisko.

O povinném přijímání dvouletých dětí bude nutné zahájit debatu, stojí v návrhu stanoviska. Povinnost by pro školky nastala podle platného znění školského zákona od roku 2020. Kabinet by měl připomenout, že v posledních letech se rodičovský příspěvek měnil tak, aby umožnil rychlejší návrat pečujícího rodiče do práce. Zrušení povinnosti by kladné důsledky změn oslabilo a směřovalo by proti trendu slaďování pracovního a rodinného života, napsali vládní legislativci.

„Vláda si je nicméně vědoma též dopadů na rozpočty obcí spojené s povinným budováním kapacit pro celou dvouletou populaci,“ stojí v předběžném stanovisku. Chce proto přichystat k záležitosti vlastní novelu školského zákona.

Povinnou mateřskou školu pro pětileté je podle podkladů pro ministry „žádoucí nerušit“. S odvoláním na odborné názory se v nich uvádí, že povinná školka může zlepšit vzdělávací šance zejména dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí a snížit podíl dětí s odkladem povinné školní docházky.

Veřejné mateřské školy by také mohly podle novely zpoplatnit nyní bezplatnou docházku pětiletých dětí. Předloha ruší rovněž bezplatnost vzdělávání v přípravných třídách základní školy. Vláda zřejmě uvede, že tyto změny by zvýšily požadavky na sociální dávky a omezily by dostupnost předškolního vzdělávání dětem, které je nejvíce potřebují.

Ze tří oslovených ministerstev předlohu podpořilo ministerstvo financí. Ministerstva školství a práce a sociálních věcí doporučily kabinetu, aby se k ní postavil neutrálně.

Předkladatelé novely v čele s předsedou školského výboru Václavem Klausem mladším tvrdí, že masová přítomnost dvouletých dětí v mateřských školách by předškolní vzdělávání rozvrátila, když by se podle nich jednalo o babysitting organizovaný státem. Pro povinnou docházku pětiletých dětí podle autorů neexistuje žádný rozumný důvod. Nynější situace podle nich zvyšuje byrokracii školek i rodičů a náklady, které odhadli na miliardu korun ročně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner