Poprvé od zklidnění vládní krize, které v minulém týdnu přinesla shoda na jmenování poslance Ivana Pilného (ANO) ministrem financí, se dnes sejde kabinet. Ministři budou projednávat například materiál, ve kterém ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) navrhuje, aby se Česko nepřipojovalo k žalobě na německé mýtné, nebo návrh, aby na vědu šlo v příštím roce 36,2 miliardy korun, tedy o zhruba 3,5 miliardy víc než letos.

Ťok uvádí, že by Česko mělo respektovat názor Evropské komise, podle které je mýtné v pořádku. Česko připojení k žalobě zvažovalo proto, že řada zemí v čele s Rakouskem zavedení mýta kritizuje a tvrdí, že poškodí zahraniční motoristy. Řízení s Německem kvůli mýtu Evropská komise ukončila ve středu.

Ministři budou také projednávat program rozvoje rychlých železničních spojení v ČR, záměr ministerstva školství, podle něhož by mohli cizinci ze zemí mimo Evropskou unii mít snazší cestu k získání víza, nebo investiční pobídku pro společnost Yanfeng Czechia. Vyslechnou si také zprávu o extremismu v ČR v loňském roce a projednají návrh ministerstva zahraničí podpořit demokratickou transformaci Ukrajiny 35 miliony korun.

Vládní krizi minulý týden uklidnila dohoda, že ministra financí Andreje Babiše (ANO) v čele úřadu nahradí Pilný. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navrhnul Babišovo odvolání začátkem května kvůli pochybnostem kolem jeho podnikání a podezření, že ovlivňoval svá bývalá média. Prezident avizoval, že Pilného jmenuje tento týden, pro šéfa hnutí ANO se tak může jednat o poslední jednání ve funkcí vicepremiéra a ministra.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner