Hlasitá exploze dnes večer místního času otřásla v Kábulu ostře střeženou čtvrtí zahraničních ambasád, sídel mezinárodních organizací a vládních budov. Útok, k němuž se přihlásilo fundamentalistické hnutí Tálibán, podle španělského premiéra Mariana Rajoye nepřežil španělský policista. Podle policie nejméně tři útočníci cílili na penzion poblíž španělské ambasády v afghánské metropoli. Rajoy řekl, že terčem útoku nebyla ambasáda.

Agentura AFP s odvoláním na místní i španělské úřady napsala, že šlo o útok na španělské velvyslanectví v Kábulu. Premiér Rajoy později potvrdil, že útok se stal u španělské ambasády, ale ta samotná prý terčem nebyla. „Ministr vnitra španělskou veřejnost informoval, že při útoku v Kábulu, o němž jsme hovořili, byl zabit jeden policista,“ řekl Rajoy novinářům.

Zástupce Tálibánu podle Reuters uvedl, že terčem útoku byl „penzion vetřelců“. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že atentát provedl sebevražedný útočník.

Nejméně sedm lidí bylo převezeno do nemocnice vzdálené 700 metrů od velvyslanectví. Mluvčí iráckého ministerstva vnitra na Twitteru napsal, že pravděpodobně explodovala nálož umístěná v automobilu. Po výbuchu podle policie na místě propukla přestřelka. Na místě zasahovala policie.

Po explozi se podle policie ocitly v plamenech dva domy. „Je možné, že útočníci se skrývají. Zatarasili jsme všechny ulice a pátráme,“ řekl mluvčí. Podle místních obyvatel výbuch vyslal k nebi obří oblak dýmu a byl tak mohutný, že rozbíjel okenní tabule.

Exploze, která podle Reuters přerušila několik měsíců relativního klidu v afghánském hlavním městě, přišla poté, co se prezident Ašraf Ghaní vrátil z regionální mírové konference v Islámábádu, zaměřené na oživení mírových rozhovorů s hnutím Tálibán.

Ve středu si útok Tálibánu na letiště v jihoafghánském Kandaháru vyžádal nejméně 50 obětí, z toho mnoho civilistů. o život přišlo také 11 útočníků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner