Šéf polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslav Kaczyński dnes uctil památku Poláků, které za druhé světové války, v letech 1943 a 1944, povraždili Ukrajinci. Takzvaný volyňský masakr přitom označil za genocidu, informovala agentura AP.

„Nikdy nesmíme zapomenout na tento zločin spáchaný na Polácích, žádný takový zločin nesmí být zapomenut, relativizován nebo označen jinak než jako genocida,“ řekl Kaczyński, když položil květiny u památníku obětem u příležitosti 73. výročí těchto událostí.

Před několika dny památník navštívil také ukrajinský prezident Petro Porošenko a uctil památku polských obětí. Doprovodila ho přitom důstojnice a poslankyně Nadija Savčenková, která se stala ukrajinskou hrdinkou, když byla v Rusku odsouzena za smrt dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny. Moskva ji ale s Kyjevem vyměnila za dva ruské občany zajaté v boji v oblasti Donbasu.

Jako volyňský masakr se označují masové vraždy především příslušníků polské menšiny spáchané od února 1943 do února 1944 ukrajinskými nacionalisty na hitlerovským Německem okupovaném území předválečného Polska. Tato oblast je nyní součástí Ukrajiny. Odhaduje se, že o život tehdy přišlo 50.000 až 100.000 Poláků. Terčem této v podstatě snahy o etnickou čistku Volyně se stali i příslušníci jiných národů, včetně tam žijících Čechů.

Poláci tehdy na druhé straně také zabili řadu Ukrajinců. Odhady se pohybují od několika tisíc až do 20.000 ukrajinských obětí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner