Polská vláda nepodpoří kandidaturu stávajícího předsedy Evropské rady Donalda Tuska na druhé funkční období. Uvedl to šéf vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, podle kterého je další pobyt Tuska v Bruselu „velmi riskantní“, a to především pro Evropskou unii.

„V Polsku se vede vyšetřování jak v Sejmu (dolní komoře parlamentu), tak v prokuratuře, které mohou vést k tomu, že proti Tuskovi budou vznesena nějaká obvinění. Měla by taková osoba stát v čele Evropské rady? Mám dalekosáhlé pochyby,“ řekl Kaczyński listu Polska The Times.

„Umím si představit, že polská vláda nepodpoří Donalda Tuska na druhé období v Evropské radě,“ uvedl Kaczyński a dodal, že „Tusk je velký problém“, a tak usoudil, že „je lepší to ukončit“.

Tusk stál v čele liberální, proevropské strany Občanská platforma, jejíž vládu vedl po téměř dvě volební období parlamentu. Z čela vlády odešel v roce 2014 předsedat summitům EU do Bruselu.

Kaczyński byl Tuskovým předchůdcem v čele vlády. Po loňských volbách, v nichž zvítězila jeho euroskeptická a konzervativní strana PiS, svěřil funkci premiérky Beatě Szydlové. Podle pozorovatelů je Kaczyński fakticky nejmocnější osobou v polské politice, ačkoliv nezastává žádnou ústavní funkci.

Polská vláda nemá formálně pravomoc zablokovat Tuskovu kandidaturu, ale Kaczyńského poznámky mohou představovat rozšiřující se rozkol mezi oběma soupeři, který by mohl kandidaturu zkomplikovat, poznamenala agentura Reuters.

Zvláštní komise polského parlamentu zahájila tento měsíc vyšetřování jednoho z největších finančních podvodů v novodobé historii země, které může znepříjemnit život členům vlády někdejšího premiéra a dnešního předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Komise vedená poslanci tehdejší opozice hodlá zjistit, zda úřady nepochybily v případě, v němž se dvojici podnikatelů podařilo připravit vkladatele o 850 milionů zlotých (5,3 miliardy korun).

Fond Amber Gold nabízel v letech 2009–2012 Polákům zhodnocení jejich úspor prostřednictvím investic do zlata. Své peníze do něj vložilo téměř 19.000 lidí, kteří však místo zisku naletěli na klasické pyramidové schéma. Kritice médií i veřejnosti však čelily rovněž úřady, které proti fondu nezakročily, ačkoli je před rizikem Amber Gold varovala už od jeho vzniku v roce 2009 komise pro dohled nad finančním systémem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner