Za zázrak označil dnes polský list Rzeczpospolita výroky vůdce vládnoucí strany Jaroslawa Kaczyńského, který před dnešní návštěvou německé kancléřky ve Varšavě překvapil v listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) slovy na podporu Angely Merkelové a vybízel k přeměně Evropy v jadernou velmoc.

„Jakkoli Kaczyński voliče své strany Právo a spravedlnost (PiS) už roky straší diktátem německé kancléřky, nyní překvapuje tvrzením, že z hlediska polských zájmů je Merkelová nejlepší kandidátkou na šéfku německé vlády po nadcházejících volbách u našeho západního souseda,“ poznamenala Rzeczpospolita.

Podle listu jde o „sňatek z rozumu“, který se deníku jeví jako důsledek ztráty britského a maďarského spojence kvůli takzvanému brexitu a sblížení Budapešti s Moskvou, jakož i nepředvídatelnosti Spojených států za vlády prezidenta Donalda Trumpa.

Kaczyński ve FAZ varoval před hlavním soupeřem Merkelové, kandidátem sociálních demokratů na kancléře Martinem Schulzem, který má podle něj „slabost pro Rusko“. Výroky Merkelové o unii odlišných rychlostí bagatelizoval. Prohlásil také, že by uvítal přeměnu Evropy do role jaderné supervelmoci. Muselo by ale jít o vážně míněnou možnost, a ne o jednu či dvě ponorky.

S Kaczyńským se Merkelová setká po jednáních s premiérkou Beatou Szydlovou a prezidentem Andrzejem Dudou. Na programu má také schůzky s opozicí a německou menšinou.

Schůzka s Kaczyńským, který sice nezastává žádné funkce v čele státu, ale i tak je považován za skutečného vládce země, je považována za klíčovou. Aranžmá je obdobné, jako když do Varšavy zavítal David Cameron ještě v roli britského premiéra. Odvezl si sice Kaczyńského souhlas s omezením práv přistěhovalců na britských ostrovech, nicméně i tak prohře v referendu o brexitu nezabránil. „Mise Merkelová je přinejmenším stejně důležitá: jde o záchranu unie čelící rostoucí vlně populismu, nepředvídatelnému prezidentovi USA a agresivnímu Rusku,“ napsala Rzeczpospolita.

Náměstek ministra zahraničí Konrad Szymański dnes před novináři prohlásil, že v případě polsko-německého ujednání by mnoho věcí v Evropské unii „vypadalo mnohem jednodušeji“ a že návštěva Merkelové je v tomto směru milníkem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner