Městský soud v Praze se bude zabývat žalobou protestujících proti čínské lidskoprávní politice, kteří nebyli při návštěvě čínského prezidenta vpuštěni na ohlášenou demonstraci na Hradčanské náměstí. Minulý týden ji soudu poslal advokát Jan Kalvoda, píše ve svém pondělním vydání týdeník Respekt.

Desítka organizací chtěla na konci března během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga protestovat proti porušování lidských práv v Číně. Pro demonstraci si zamluvili Hradčanské náměstí. Policie ale náměstí pro chodce i vozidla z bezpečnostních důvodů uzavřela a demonstranty na něj těžkooděnci nevpustili. Protest se musel konat na jiném místě. Organizátoři tvrdí, že policie porušila ústavně zaručené právo na shromažďování.

Policie demonstraci zakázala na základě rozhodnutí magistrátu, který k tomu použil vyhlášku o uzavření cest a silnic, o což ho policie dopředu požádala, píše Respekt. Týdeník připomíná, že podobně postupovali komunisté, když chtěli někomu zakázat vystoupit na veřejnosti. Kalvodova argumentace se podle Respektu opírá o to, že zásadní ústavní právo shromažďovací nemůže být omezeno vyhláškou, ale jen zákonem o shromažďování.

Žalováni jsou jak policie, tak ministerstvo spravedlnosti a Kalvoda chce předvolat policejního prezidenta i ministra vnitra, uvádí Respekt.

Kvůli porušení ústavního práva na shromažďování při protičínské demonstraci na Hradčanském náměstí se už obrátila na Ústavní soud skupina senátorů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner