Kamerunští vojáci v neděli při pronásledování bojovníků islamistické skupiny Boko Haram údajně zabili nejméně 70 obyvatel vesnice na severovýchodě Nigérie. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na vesničany a mluvčího státu Borno, kde se napadená vesnice Kirawa-Jimni nachází. Kamerunská armáda to ale popřela.

Vojáci podle výpovědí obyvatel přišli a ptali se, kde jsou povstalci z hnutí Boko Haram. Hned prý ale začali střílet, aniž jim lidé stačili cokoliv říct.

„Nevěděli jsme, co se děje, ale kamerunští vojáci se najednou objevili a ptali se nás na teroristy z hnutí Boko Haram,“ řekl Muhammad Abba, který ve vesnici žije a velí místní skupině civilistů, jež má v oblasti města Gwoza bojovat proti extremistům.

„Dřív, než jsme stačili říct jediné slovo, začali střílet. To většinu z nás vystrašilo a rozutekli jsme se,“ dodal. Když se lidé podle něj v pondělí vrátili domů, našli po vesnici 70 těl.

Tyto zprávy podle AP následně potvrdil mluvčí civilních skupin sebeobrany ve státě Borno Abbas Gava. Uvedl, že mu o tom volali obyvatelé sousední vesnice Ashigashiya, která leží nedaleko kamerunských hranic. „Řekli, že vojáci pronásledovali teroristy z hnutí Boko Haram, kteří utekli do Kirawa-Jimni,“ sdělil.

Mluvčí kamerunské armády plukovník Didier Badjeck dnes podle AP ale popřel, že by vojáci stříleli na civilisty. Řekl, že kamerunští a nigerijští vojáci provádějí akce proti hnutí Boko Haram. „Víme, že se teroristé skrývají a mstí se na bezbranných civilistech, ty ale my chráníme,“ zdůraznil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner