Majitelem kamionu, v němž rychnovští policisté odhalili upravený tachograf, je zastupitel a radní Nového Bydžova za hnutí ANO Aleš Janouch. Uvedla to Česká televize (ČT). Zařízení v jeho kamionu zaznamenávalo přestávky řidičů, které ale ve skutečnosti vůbec neměli. Ve správním řízení mu hrozí až půlmilionová pokuta.

Janouch České televizi řekl, že o podváděcím zařízení v kamionu nevěděl. Tvrdil, že vůz už musel se zabudovanou krabičkou na falšování údajů koupit. „Nic jsem neupravoval. Auto jsem koupil starší a většinu času je mimo můj dosah. Zatím je to záhada,“ napsal České televizi.

Ve chvíli, kdy policisté kamion odhalili, ale vůz řídil Janouchův syn. Ten se ke všemu přiznal, s policisty spolupracoval a zařízení jim vydal. Dostal také pokutu pět tisíc korun.

Janoucha si chce nyní pozvat vedení oblastní organizace hnutí ANO, aby jim událost vysvětlil. „Jak ho znám, tak je opravdu charakterní člověk, morální, důvěryhodný,“ tvrdí předsedkyně oblastní organizace ANO v Hradci Králové Eva Matyášová.

Vysvětlení chtějí i někteří zastupitelé Nového Bydžova. „Předpokládám, že pan radní tuto záležitost veřejnosti vysvětlí. V čele města by měli stát lidé s čistým štítem,“ říká zastupitel Jaroslav Šedivý (ČSSD).

Řidiči kamionů musí po čtyřech a půl hodinách jízdy 45 minut odpočívat. Za den pak nesmí jet déle než devět hodin. Vymýšlejí proto metody, jak tachograf ošálit.

Dopravní policisté se zatím setkávali s magnety na čipech převodovky. Nový přístroj, který je jen o málo větší než krabička od zápalek, ale eviduje odpočinek řidiče i ve chvíli, kdy auto jede.

Technická novinka, která je dobře ukrytá třeba pod palubní deskou, pochází podle policistů zřejmě z černého trhu v Polsku. I s montáží stojí od 25 do 50 tisíc korun. Policejní hlídky nyní čeká školení, aby při kontrole dokázaly zařízení odhalit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner