Kanada přijme do konce roku jen 10.000 uprchlíků ze Sýrie. Původně jich přitom chtěl nový premiér Justin Trudeau letos přesídlit z uprchlických táborů na Blízkém východě 25.000. S odvoláním na místní vládu o tom informovala agentura Reuters. Zbylých 15.000 uprchlíků se do Kanady dostane ale nejpozději do konce února příštího roku.

Zdržení způsobily údajně především obavy spojené s pařížskými teroristickými útoky ze 13. listopadu. Ministr pro imigraci a uprchlíky John McCallum uvedl, že chtějí provést přesídlení uprchlíků rychle, ale zároveň dobře, aby nehrozilo žádné nebezpečí. Bude tedy podle něj nutné počítat se zdržením.

„Rozsáhlý zdravotní a bezpečnostní screening“ imigrantů provedou kanadské úřady ještě mimo své území a dokončen má být už na konci prosince, jak se původně počítalo. Uprchlíky pak do Kanady dopraví soukromé charterové lety, v případě potřeby jim pomohou i vojenská letadla. Už v pondělí Kanada oznámila, že s převozem běženců začne 1. prosince.

„Přivítáme je s úsměvem,“ uvedl McCallum. „Je to úžasné humanitární gesto všech Kanaďanů,“ dodal. Celkem vyjde Kanadu přesídlení 25.000 Syřanů v příštích šesti letech až 678 milionů kanadských dolarů (zhruba 13 miliard Kč).

Vláda zaplatí přesídlení 15.000 uprchlíků a soustředit se bude na rodiny a zranitelné ženy. Dospělí muži se budou moci do vládního programu dostat pouze v případě, že jsou homosexuálové, bisexuálové či transgenderové osoby, nebo pokud přijdou v doprovodu svých rodičů jako součást přijímané rodiny. O zbylých 10.000 imigrantů se postarají soukromí sponzoři, kteří budou moci do země přesídlit i dospělé muže bez rodin, a to bez ohledu na jejich sexuální orientaci.

Podle kanadského tisku mají letadla přistávat v Torontu a Montrealu a odtud pak budou Syřané převáženi na vojenské základny v provinciích Ontario a Quebec, kde budou dočasně ubytováni.

K příjmu uprchlíků se zavázala nová vláda kanadských liberálů, která vzešla z říjnových voleb. Její předseda Trudeau stahuje letadla z bojových misí proti Islámskému státu, ale naopak se zavázal přijmout vysoký počet uprchlíků. Podle průzkumů s přijetím tak velkého počtu Syřanů nesouhlasí přes 50 procent Kanaďanů.

Ze Sýrie prchly před válkou, která začala v roce 2011, více než čtyři miliony lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner