Ve druhém kole primárek francouzské tradiční pravice dnes podle předběžných výsledků zvítězil konzervativec François Fillon, který se v domácích tématech považuje za thatcheristu (stoupence ekonomického programu bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové). Se ziskem 69,5 procenta hlasů porazil svého rivala Alaina Juppého, kterému hlasující dali 30,5 procenta hlasů. Fillon, který nabízí radikální reformy, ale i vstřícnější postoj k Rusku (což se s thatcherismem, pokud jde o Putinovské Rusko, rozchází), se tak bude zřejmě na jaře příštího roku ve volbách ucházet o zvolení do čela Francie.

Bývalý prezident Nicolas Sarkozy vypadl z klání už v prvním kole a později naznačil, že podpoří právě Fillona.

Předběžné výsledky organizátoři primárek zveřejnili na základě sečtení hlasů odevzdaných ve 2121 z celkových 10.228 volebních místností, v nichž se dnes od 08:00 do 19:00 SEČ hlasovalo.

Podle analytiků Fillon postoupí do druhého kola i v samotné prezidentské volbě příští rok na jaře. V něm se následně utká s předsedkyní krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou. Současný, výrazně levicový prezident Francois Hollande je totiž mezi Francouzi velmi nepopulární a to se přenáší i na případné jiné kandidáty z jeho strany. Podle aktuálních průzkumů by ji mohl porazit a stát se tak příštím francouzským prezidentem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner