Hradec Králové 23. dubna (ČTK) – Kandidátní listinu hnutí ANO pro sněmovní volby v Královéhradeckém kraji povede náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Rozhodl o tom krajský sněm ANO. Kandidátku musí ještě schválit celostátní předsednictvo hnutí ANO, sdělil dnes ČTK mluvčí ANO Vladimír Vořechovský. Dostálová je od loňského podzimu i krajskou zastupitelkou, což je podle ministerstva vnitra neslučitelné s její funkcí na ministerstvu.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve čtvrtek uvedl, že Dostálovou zbaví mandátu zastupitelky, pokud ji královéhradecké zastupitelstvo samo neodvolá. Zastupitelé o tom mají jednat v pondělí. Dostálová je ale přesvědčena o tom, že zákon neporušuje a v případě odvolání z funkce zastupitelky je připravena obrátit se na právníky a případně na soud.

Dostálová byla lídrem ANO i pro loňské říjnové krajské volby, které ANO jednoznačně vyhrálo se ziskem 25 procent hlasů. Skončilo však v opozici, protože na pětičlenné koalici se domluvily ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09.

„Vyhráli jsme o parník, ale naši konkurenti se ještě před volbami domluvili za našimi zády a poskládali to i bez nás. O to větší motivaci mám teď uspět znovu. Věřím, že lidé nezapomněli,“ řekla ke své sněmovní kandidatuře Dostálová.

Dvojkou na kandidátce bude poslanec a lékař Pavel Plzák a trojkou místostarosta Dobrušky Petr Sadovský. Za nimi budou královéhradečtí krajští zastupitelé Eva Matyášová a Petr Koleta.

Hnutí ANO vyhrálo v hradeckém kraji i poslední sněmovní volby v roce 2013. Získalo 20,28 procenta hlasů a poslanecké mandáty pro své první tři kandidáty. Lídrem ANO byl před čtyřmi lety bývalý šéf tuzemské pobočky firmy Microsoft Ivan Pilný, za ním byli Plzák a starostka Holovous na Jičínsku Martina Berdychová. Druhá ve volbách 2013 skončila ČSSD s 18,57 procenta a dvěma mandáty, třetí byla KSČM se ziskem 14,08 procenta hlasů a dvěma mandáty.

Královéhradecký krajský sněm byl v rámci hnutí ANO druhým v pořadí, své kandidáty ANO nominovalo zatím v Libereckém kraji. Až do poloviny května budou pokračovat regionální sněmy hnutí v dalších krajích. Proces primárek skončí 14. května v Ústeckém kraji, uvedl Vořechovský.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner