Praha 8. listopadu (ČTK) – Kandidaturu zároveň dvěma uchazečům o účast v prezidentských volbách podle dostupných informací podepsalo pět senátorů. Pokud by byly jejich podpisy zpochybněny, což si myslí několik právníků, ohrožena by byla především kandidatura bývalého premiéra Mirka Topolánka, případně i lékaře a aktivisty Marka Hilšera.

Seznam senátorů na svých kandidátních listinách dnes ČTK poskytli bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a Hilšer. Jejich přihlášky na ministerstvo vnitro podpořil zároveň jen jeden senátor, lidovec Lumír Kantor.

Pod Topolánkovou kandidaturou se objevují také jména senátorů, kteří podpořili i Hilšera, nebo Fischera. V médiích se objevila jména deseti členů horní komory. Čtyři z nich jsou zároveň uvedeni i na kandidátkách Fischera a Hilšera. Fischerovi a Topolánkovi současně podepsali kandidaturu Jiří Oberfalzer (ODS), Tomáš Czernin (TOP 09) a Leopold Sulovský (nestraník zvolen za hnutí Ostravak). Na kandidátních listinách Topolánka a Hilšera by měl být zároveň uveden František Bradáč (KDU-ČSL).

Ministerstvo vnitra oproti předchozím prezidentským volbám umožnilo, aby poslanec či senátor mohl podpořit víc prezidentských kandidátů. Dnešní Mladá fronta Dnes s odkazem na ústavní právníky tento výklad zpochybnila. Zaregistrování takových kandidátů podle nich může být napadeno u soudu. Vnitro ale na svém postoji trvá.

Fischer podal kandidaturu se 17 podpisy senátorů, jeho účast by proto neměla být zpochybněna. Hilšer má podporu 11 senátorů, dva z nich podepsali zároveň dvě kandidatury. Přihlášku ale podal dříve než jeho protikandidáti, k čemuž, jak se domnívá, by měly úřady v případě sporu přihlédnout. Topolánek pravděpodobně podal kandidaturu s deseti podpisy, čtyři senátoři z ní se podepsali i Fischerovi, nebo Hilšerovi. Do podobných potíží by se případně mohli dostat i kandidáti s podporou poslanců.

Nejistou situaci kritizuje jeden z kandidátů, kteří mají zajištěny podpisy poslanců, Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. „Dnešní spor ústavních právníků a ministerstva vnitra vnáší mezi voliče obrovskou míru nejistoty,“ sdělil ČTK. Poznamenal, že „státní autorita“ by nyní měla vydat jasné stanovisko, aby nemohly být volby zpochybňovány. „Nyní zvažuji se svými právníky kroky, které je možné udělat, aby se situace pro voliče vyjasnila,“ uvedl Hynek.

Senátoři, kteří podepsali kandidaturu Pavlu Fischerovi:

Jiří Carbol (KDU-ČSL)

Jitka Seitlová z klubu KDU-ČSL (bez stranické příslušnosti)

František Bublan (ČSSD)

Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN)

Petr Holeček (STAN)

Václav Hampl (za KDU-ČSL)

Lumír Kantor (KDU-ČSL)

Tomáš Czernin (TOP 09)

Luděk Jeništa (za STAN)

Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL)

Jiří Šesták (za STAN)

Jiří Vosecký (STAN)

Leopold Sulovský (nestraník zvolen za hnutí Ostravak, nyní v klubu Starostů)

Horník Jan (STAN)

Jiří Oberfalzer (ODS)

Zbyněk Linhart (STAN)

Petr Šilar (KDU-ČSL)

Senátoři, kteří podepsali kandidaturu Marku Hilšerovi:

František Bradáč (KDU-ČSL)

Šárka Jelínková (KDU-ČSL)

Lumír Kantor (nestraník za KDU-ČSL)

Ladislav Kos (člen Hnutí pro Prahu 11 za KDU-ČSL, Stranu zelených, Hnutí pro Prahu 11 a Českou pirátskou stranu)

Václav Láska (nestraník za KDU-ČSL a SZ, navržen SZ)

Hassan Mezian (ČSSD)

Libor Michálek (nestraník za koalici KDU-ČSL, SZ a Piráty)

Petr Orel (zvolen za SZ + KDU-ČSL)

Alena Šromová (KDU-ČSL)

Jaromíra Vítková (KDU-ČSL)

Jan Žaloudík (nestraník za ČSSD)

Senátoři, kteří podle médií podepsali kandidaturu Mirku Topolánkovi:

Lumír Aschenbrenner (zvolen za ODS a Korunu Českou)

Jiří Bradáč (KDU-ČSL)

Tomáš Czernin (zvolen za TOP 09 + STAN)

Daniela Filipiová (ODS)

Tomáš Grulich (ODS)

Zdeněk Nytra (ODS)

Jiří Oberfalzer (ODS)

Jaromír Strnad (ČSSD)

Leopold Sulovský (nestraník zvolen za hnutí Ostravak, nyní v klubu Starostů)

Ivo Valenta (nestraník za SsČR)

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner