Národní knihovna prohrála spor se studiem HŠH architekti kvůli soutěži na novou budovu. Odvolací soud dnes pravomocně potvrdil, že instituce měla vyřadit vítězný návrh Jana Kaplického, protože nesplnil soutěžní podmínky. Studiu, které skončilo třetí, proto knihovna musí vyplatit 1,6 milionu korun jako rozdíl ve finanční odměně za třetí a druhé místo. Celková vysouzená částka činí i s úroky a náklady řízení zhruba tři miliony korun.

Kaplického návrh zvítězil v architektonické soutěži v březnu 2007, realizován nikdy nebyl. Studio podalo žalobu na podzim téhož roku. Argumentovalo například tím, že jedna z podmínek určených před prvním kolem soutěže ukládala umístit Národní konzervační fond nad zem, což Kaplický se svou takzvanou chobotnicí nesplnil.

Národní knihovna se hájila mimo jiné tím, že i kdyby byl Kaplického návrh vyřazen, neznamenalo by to prý žádné automatické změny ve výši rozdělených cen. Soutěžní podmínky totiž obsahovaly i větu, že „na doporučení poroty mohou být ceny rozděleny i jinak“. Podle knihovny tedy neexistuje příčinná souvislost mezi připuštěním Kaplického návrhu do soutěže a údajnou škodou vzniklou studiu HŠH.

„Obrana žalované (Národní knihovny) nám připadá nevhodná, nepřípadná a nemístná,“ uvedl dnes člen odvolacího senátu Ivan Slivka. „Žalovaná říká, že je nejisté, jak by to bylo, kdyby byl vítězný návrh vypuštěn. No ale to je spekulace. Nárok je žalovatelný a dáváme žalobkyni (HŠH architekti) ve všech podstatných tvrzeních za pravdu,“ dodal.

„Pro nás i pro ostatní je důležitá zpráva, že se Národní knihovna nepohybuje v právním vakuu. Knihovna se celou dobu domnívala, že se vyvazuje ze všech právních norem,“ komentoval rozhodnutí pražského městského soudu jeden z HŠH architektů Tomáš Hradečný.

Na pravomocný rozsudek čekalo studio přes osm let. Podle Hradečného byl spor náročný také proto, že knihovna za tu dobu několikrát změnila svého ředitele i právního zástupce. Před podáním žaloby se architekti opakovaně obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který ale uvedl, že nemůže soutěž posuzovat, protože nebyla vypsána podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

Knihovna se proti verdiktu může zkusit dovolat k Nejvyššímu soudu. „Národní knihovna je do dnešního dne přesvědčena, že nepochybila. Počkáme na písemné odůvodnění rozsudku, poté s našimi právníky zvážíme další kroky,“ reagovala mluvčí knihovny Irena Maňáková. Podle ní se sice soutěžní podmínky změnily, ale pro všechny stejně. Na další poradu s právníky mluvčí odkázala i na dotaz ČTK, zda bude knihovna zvažovat i případné zpětné vymáhání vyplacené odměny za první místo po dědicích Kaplického.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner