Kardinál Dominik Duka odslouží dnes večer v Lánech bohoslužbu za prezidenta Miloše Zemana a za vlast. V lánském kostele, který je součástí zámeckého areálu, se tak stane za přítomnosti prezidenta poprvé, řekl šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Bude to zároveň poprvé od roku 1921, kdy jej stát zakoupil, co se podobně významná bohoslužba v lánském kostele uskuteční.

Návrh na odsloužení bohoslužby v kostele Nejsvětějšího jména Ježíš vzešel podle Forejta od katolické církve a prezidentská kancelář jej přivítala jako „velmi přátelské gesto“.

Zeman proto Duku přivítá s oficiálními poctami. Ty mu podle Forejta náleží z titulu jeho kardinálské hodnosti, na základě kterého je v diplomatickém protokolu vnímán jako zástupce vladaře a následník trůnu.

Na primase českého proto v Lánech bude čekat čestná stráž i historické prapory nebo zástupci obce. Odpoledne také bude na jeho počest stažena na Pražském hradě prezidentská standarta a ve stejnou dobu naopak zavlaje nad lánským zámkem. To se děje jen velmi výjimečně, podotkl Forejt. Naposledy se tak stalo před asi osmi lety při oficiální návštěvě jedné z hlav státu v Lánech.

Po mši, která bude otevřena veřejnosti, Zeman s Dukou povečeří a budou mít společné jednání.

Zeman a Duka v červenci podepsali memorandum převedení Jiřského kláštera a Nového probošství církvi. Stát by se tak mělo do konce ledna. Podmínkou dohody je, že obě památky budou do pěti let opravené a církev se vzdá nároků na další budovy v areálu Hradu. Forejt uvedl, že na dokončení dohody pracují na pravidelných schůzkách týmy právníků obou stran. K tomu, zda se podaří předpokládaný termín dodržet, poznamenal, že se text memoranda nemění.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner