Benátky 11. února (ČTK) – Davy tisíců lidí se dnes zúčastnily slavnostního zahájení benátského karnevalu, jehož ústřední dějištěm bylo Náměstí svatého Marka. Karneval, který potrvá do 28. února, odstartovala pompézní hudební show na téma „krásy, moře a marnosti“, na které se podíleli figuranti představující nejrůznější podivné mořské tvory, napsala agentura AFP.

Ženy stojící na chůdách mávaly pomalu modrými křídly a pochodovaly po setmění po benátských bárkách, zatímco další figurantky se vznášely vzduchu. Výjev doplnily fialové medúzy s chapadly ve tvaru peří a gondoliéři nesoucí zapálené pochodně. Následně prohlásil benátský starosta Luigi Brugnaro karneval za zahájený.

„Je to báječné,“ svěřila se AFP mladá Američanka z Tennessee Monica, která měla na sobě tradiční masku a pláštěnku. Sicilanka Liliana ve věku kolem 50 let se rozplývala nad unikátností benátských masek. „Atmosféra je krásnější než při mnoha jiných karnevalech,“ poznamenala.

V neděli bude benátský festival pokračovat dlouhým konvojem lodí plujících kanály města a také ukázkami gastronomického umění přizpůsobeného karnevalovým zvykům.

Karnevalové oslavy v Benátkách se tradují od roku 1162, kdy tehdejší městská republika dobyla vojenského vítězství. Pak ale vše upadlo v zapomnění, než marketingově osvícená radnice v očekávání nárůstu turistického ruchu v utlumeném zimním období tradici v roce 1980 opět zavedla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner