Barcelona 27. října (ČTK) – Katalánská vládní koalice dnes v regionálním parlamentu navrhla rezoluci o nezávislosti tohoto autonomního regionu. Naopak tamní lidovci předložili tři rezoluce, v nichž vyzvali katalánskou vládu k obnovení ústavního pořádku, aby se zabránilo omezení autonomie. O tom dnes jedná a pravděpodobně to schválí španělský Senát. Kolem katalánského parlamentu se už podle deníku El País sešlo několik stovek demonstrantů, kteří žádají nezávislost.

„Vytvoříme Katalánskou republiku jako nezávislý a svrchovaný stát,“ uvádí se mimo jiné v návrhu rezoluce vládní koalice Společně pro ano (JxSí). Rezoluci podle deníku La Vanguardia podepsali zástupci koalice JxSí a zástupci strany Kandidátka lidové jednoty (CUP).

Lidovci předložili v katalánském parlamentu tři rezoluce, v nichž vyzývají k obnově ústavního pořádku. Žádají, aby poslanci konstatovali, že katalánský premiér a jeho vláda porušili španělskou ústavu a statut o autonomii.

Strana Ciutadans (Ciudadanos) uvedla, že se nebude účastnit ilegálního hlasování o nezávislosti. „Ciudadanos se nebudou podílet na puči vůči demokracii a porušování práv Katalánců, kteří jsou i občany španělskými a evropskými,“ uvedla strana. Podle deníku El Mundo se hlasování o rezoluci o nezávislosti nehodlají účastnit ani lidovci.

Do parlamentu už dorazil i katalánský premiér Carles Puigdemont.

Kolem katalánského parlamentu místní policie vytvořila bezpečnostní zábrany, za něž pouští jen akreditované osoby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner