Obyvatelé Katalánska se dnes chystají vstoupit do generální stávky na protest proti násilnému zásahu španělské policie proti voličům, kteří v neděli hlasovali v referendu o nezávislosti regionu na Španělsku. Ke stávce vyzvaly desítky politických, odborových a jiných organizací. Připojí se i slavný fotbalový klub FC Barcelona.

Stávka podle organizátorů zasáhne veřejnou dopravu, jezdit nemají vlaky a z přístavů by neměly vyplout ani lodě.

Omezen má být také provoz na mezinárodním letišti v Barceloně. Dnes jsou přitom na pražském Letišti Václava Havla plánovány tři přílety z Barcelony a tři odlety do katalánské metropole. Zatím není jasné, nakolik stávka tyto spoje ovlivní.

Protestní akce se slibují zúčastnit i učitelé a studenti katalánských vysokých škol a zavřeno by mělo být například barcelonské Muzeum moderního umění.

Během dne se očekává také několik demonstrací. V pondělí se na podobných shromážděních v Barceloně a v dalších katalánských městech sešlo kolem 15.000 osob.

Podle katalánských úřadů utrpělo v neděli při policejních zásazích zranění skoro 900 lidí. Španělská policie, která ohlásila dalších přes 400 zraněných ve vlastních řadách, se neúspěšně snažila referendum překazit. Katalánské úřady uvedly, že nedělního hlasování se zúčastnilo asi 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z celkového počtu 5,34 milionu voličů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner